Isınan İşlemci Nasıl Soğutulur? Garantili Bilgisayar Soğutma Yöntemleri

Her işlemci modeli değişik bir tasarıma sahiptir. Mesela biri için 80 derece çok sıkıntı yaratmıyor ama başka bir işlemciye ağır hasar verebiliyor.

Normalde ise bir işlemcinin 40 derece ile 55 derece arasında olması tavsiye edilir. Eğer 65 üzeri görürse, termal macun yenileme yapılabilir.

Eğer bilgisayarınız boştaysa yani herhangi bir program çalıştırmadıysanız, 30 veya 40 derece olması gerekir.

Intel i5 işlemciler 70 ile 80 derecenin üzerine çıkarsa sorun teşkil eder.

AMD Ryzen 5 2600X gibi bir işlemci ise normalde 65 ile 75 derece arasında veya altında  olursa iyi olur.

Çok ısınan işlemciyi soğutmak için neler yapılabilir?


Kasayı açın ve içindeki tozları özellikle de işlemcinin çevresindeki tozları bir kompresör yardımıyla temizleyin. Kompresör dediğimiz şey soğuk hava basma makinesidir.

Önerilmese de çok dikkatli olmak kaydıyla tozları almak için elektrik süpürgesi kullanılabilir. Ama dikkat edilmezse işlemciyi veya anakartı bozma ihtimali bulunuyor.

Soğutucuyu çok uzun bir süredir kullanıyorsanız, yeni bir tane alarak değiştirin. Eğer yeniyse, o zaman termal macun yetersiz kaldığı için işlemci ısınıyor olabilir. Termal macunu değiştirin. İşlemcinin üzerine ve ısı emici üzerine fasulye boyutunda macunu ince bir tabaka şeklinde sürmeniz yeterlidir.

Ağır oyunlar veya ağır programlar çalıştırıyorsanız, kapatın veya aynı anda çalışmakta olan diğer gereksiz programları kapatarak işlemcinin yükünü azaltabilirsiniz. Ayrıca çözünürlük değerini yada grafik seçeneklerini azaltarak da işlemcinin yükü hafifletilebilir.

Ekstra fan ekleyerek kasanın içini daha serin hale getirebilirsiniz. Laptop için ise soğutma pedleri (notebook soğutucu) kullanın.

Tüm bunları yapamıyorsanız, en azından odanızı soğutmak bile çok işe yarayacaktır. Mesela camları açarak odayı havalandırmak veya klimanın derecesini düşürerek odayı daha soğuk hale getirmek mantıklı bir seçenektir.


Yayımlandı

kategorisi