Kablosuz İnternet Hızlandırma Yolları 2016

Boost your Wi-Fi signal and range

Kablosuz internet bağlantım çok yavaş nasıl hızlandırırım?

Kablosuz (Wi-Fi) internetinizin hızı yavaş ise ve hızlandırmak istiyorsanız bunu nasıl yapacağınızı maddeler halinde kısaca özetliyorum.

Find the best place for your Wi-Fi router

Öncelikle en iyi kablosuz internet hızını istiyorsanız, en iyi donanımı almalısınız.

Yani kaliteli bir kablosuz modem alarak işe başlayın.

Modemler göze çirkin gözükebilir ama bunu bahane ederek modemi televizyonun arkasına veya duvarın arkasına falan gizlemeyin.

Mümkünse bilgisayar ile aynı odada olsun ve arada duvar gibi engeller olmasın. Ayrıca eğer yapabiliyorsanız modemi yüksek bir yere koyun.

Modemin antenleri dik olmalı.

Bir anteni yukarı doğru dik tutun, diğerini ise evin orta merkezini gösterecek şekilde yana yatık olarak dik koyun. Alttaki resimde görebilirsiniz.

1411501300652464014.jpg (636×358)

Kendi modeminiz için en uygun çalışma frekansını bulun.

Mesela komşunuzun modemi aynı kanalda araya girerek sizin modemin sinyal algısını azaltabilir. Bu nedenle Wi-Fi Stumbler veya Wi-Fi Analyzer gibi ücretsiz programlarla deneme yaparak modeminiz için en yüksek hızı veren kanalı ayarlayın.

Akıllı cep telefonları modemin sinyalini bozarak kablosuz hızını düşürebilir. Aslında mikrodalga fırınlar gibi diğer elektronik eşyalar da sinyal kalitesini bozabilir.

Bu nedenle modemi mümkün olduğunda bu tip şeylerden uzağa koyun. Eğer isterseniz çift bant modemlerden satın alabilirsiniz. Bu modemler iki farklı frekans boyunda sinyal alıp gönderme yapabiliyor ve böylece kablosuz hızını epey yükseliyor. Fakat bu modemlerin ücreti biraz pahalı.

Örneğin:  Asus DSL-AC52U Çift Bant 802.11ac Kablosuz ADSL/VDSL Modem Router

Başkaları örneğin komşular sizden izinsiz kablosuz modeminize bağlanabilir ve internetinizi kullanarak sizin hızınızı düşürebilir. Her ihtimale karşı zor bir şifre seçerek, şifrenizi değiştirin ve iyi bir güvenlik programı kullanın.

Eğer evinizde başkaları videolu sohbet yapıyorsa, torrent dosyaları indiriyorsa, online oyunlar oynuyorsa yada dizi film izliyorsa, mutlaka kablosuz internet hızınızı düşürecektir.

1411501301162806414.jpg (636×358)

Eğer tüm bunlara rağmen kablosuz hızınız yetersiz ise aşağıdaki videoda bir sayfa uzunluğunda alüminyum folyo ile kablosuz modemin sinyal gücünü çok arttıran bir sinyal güçlendiricinin nasıl yapıldığı basit bir şekilde anlatılıyor. Üstteki resimde görebilirsiniz.

Son olarak siz de modemi bir kere çalıştırdıktan sonra elektrikler kesilene kadar bir daha hiç kapatmayanlardansanız, o zaman kablosuz internetin hızının yavaşlamasına hiç şaşmamalı.

Her gün bir kerede olsa modemi kapatıp yeniden açın. Böylece internetinizin daha hızlı, daha kararlı ve daha güvenli olduğunu anlayacaksınız. Aslında bu işi otomatik olarak yapan yazılımlar da mevcut. Örneğin: GE 7-Day On/Off Plug In Digital Timer with 1 Outlet


Yayımlandı

kategorisi