Kablosuz ortak ağda bilgisayarı gizleme

2016-07-31_15-09-13

Güvenilmeyen ortak kablosuz ağlarda (wi-fi) olası bir virüs tehlikesini engellemek ve verilerinizi korumak amacıyla bilgisayarınızı gizleyebilirsiniz.

Örneğin bir ortak ağa çok sayıda arkadaşınızın veya tanımadığınız kişilerin bilgisayarı bağlı ise, siz kendi bilgisayarınızın ismini (adını) gizleyerek görünmez yapabilirsiniz. Böylece ağdaki diğer kişiler sizi göremez.

Kafeterya, Havaalanı ve okul gibi yerlerde aynı internet bağlantısını kullanan bir sürü kişi olur. Bu tip yerlerde “Ağ Konumu“nu “Ortak“a ayarlayın. Böylece aynı ağdaki diğer kullanıcılar sizin bilgisayarınıza ulaşamazlar. Fakat Bilgisayar/Ağ konumunda sizin bilgisayarınızı görebilirler. Bu nedenle ağda kendi bilgisayarınızı gizlemeniz çok faydalı olacaktır.

Ortak İnternet Ağlarında Bilgisayar Nasıl Gizlenir? Resimli Anlatım

Bunun için size 2 farklı yöntem önereceğim.

En kolayı kayıt defteri dosyasını indirip çift tıklayarak çalıştırmaktır.

Aşağıdaki dosyayı bilgisayara indirip çift tıklayarak çalıştırın. Böylece Windows kayıt defterine gerekli olan ayar kaydını girecektir. Sizin başka bir şey yapmanıza lüzum yok.

Reg dosyasını indirmek için tıklayınız.

Sitemize güvenmeyenler dosyayı Yandex Disk üzerinden indirebilir. Sonuçta Yandex’e yüklenen dosyalar virüs taramasından otomatik olarak geçiriliyor ve temiz değilse yükleyemiyorsunuz.

Yandex üzerinden Reg dosyasını indir

Alternatif 2.Yöntem:

Başlat’ı açın ve Çalıştır penceresini açın (direk olarak klavyeden Windows ve R tuşlarına birlikte tıklayarak da bu pencereyi açabilirsiniz).

Çalıştır penceresindeki kutuya cmd yazıp klavyeden Enter’a basın. Böylece Komut İstemcisi penceresi açılacak.

Komut İstemcisi’ne net config server /hidden yazıp klavyeden Enter’a basın.

Komut başarı ile tamamlandı mesajı ekrana yazacaktır. Bunu görürseniz işlem başarılı demektir. Yani bilgisayarınız artık ağda gizlendi ve başkaları göremez demektir.

2016-07-31_15-13-48

Bilgisayarı ağda tekrar görünür yapmak için ise;

Bu kez Komu İstemcisi’ne Net config server /hidden:no yazıp klavyeden Enter’a basın.

Yine Komut başarı ile tamamlandı mesajını göreceksiniz.

2016-07-31_15-14-09


Yayımlandı

kategorisi