Kablosuz şarj zararlı mı? Telefona ve pile zarar verir mi?

Merhabalar, bu yazımızda kablosuz şarj zararlı mı? Telefona zarar verir mi? soruna cevaben kısaca sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Genel olarak kablosuz şarj teknolojisinin insanlara büyük kolaylıklar sağladığını ve bu yönüyle son derece gerekli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla her geçen gün kablosuz şarj kullananların sayısı artmakta.

Ama yanlış kullanılırsa, telefonun piline doğrudan zarar verebilir.

Telefonun içinde lityum-iyon piller bulunduğu için yüksek ısıyı sevmez. Dolayısıyla kablosuz şarj olurken meydana çıkan yüksek sıcaklıktan dolayı telefonun pilleri hasar görür. Kısacası yüksek ısı, pil sağlığına zararlıdır ve bu herkesçe bilinen bir şeydir.

American Chemical Society kuruluşunun yaptığı son araştırmalar da bu sonucu destekler nitelikte.

Hatta telefonu şarj cihazının üstüne tamamen oturtmadığınız zaman telefon daha fazla ısınıyor ve pillerin gördüğü zararın boyutu da artıyor.

Sıcaklığın yükselmesine bağlı olarak pilin ömrü yavaşça azalır. Dolayısıyla kullanım süresi kısalır.

Kablosuz şarj cihazını çöpe atmanıza gerek yok

Tabii ki kablosuz şarjı bırakıp normal kablolu şarj aletine geri dönün demiyoruz. Hemen LetGo’ya koyup elinizden çıkarmaya falan çalışmayın.

Fakat bu konuda dikkatli olmanız gerektiğini belirtelim. Mesela telefon ile şarj cihazını birbirine doğru konumlandırın. Ayrıca şarj esnasında sakın telefonu kullanmayın.

Son olarak kesin çözüm önerisi isteyen takipçilerimize bünyesinde fan bulunan aktif soğutmalı kablosuz özellikli şarj cihazlarını tavsiye ediyoruz.


Yayımlandı

kategorisi