Ana Sayfa Bilgi Küpü Kafa Karıştıran Sorular 2017 En Kafa Karıştırıcı Zeka Soruları

Kafa Karıştıran Sorular 2017 En Kafa Karıştırıcı Zeka Soruları

7200
0

Teknolib sitemizin içeriğinde her zaman olduğu gibi eğlenmeye ve hayattan keyif almaya yardımcı paylaşımlara yer vermeyi ihmal etmiyoruz.

Biraz düşünmek, biraz eğlenmek ve zekayı keskinleştirmek için mutlaka bu sorulara bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Kimisi düşündüren, kimisi şaşırtan, kimisi kafa kırdıran, kimisi de mantıklı ama cevapsız sorulardan oluşan bu arşivimizi çok beğeneceğinize inanıyoruz.

1.Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yanlızca 1 kere çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz?

2, Askerin biri esir aldığı düşmana demişki “öyle bir şey söyle ki söylediğin yalan ise seni kurşuna dizeceğim, doğru ise seni asacağım”. Bunun üzerine esir bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne demiş?

3. 2 doğru parçası ile bir simiti kaç parçaya bölebilirsiniz?

4. 3 cocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır.

5. Bazı aylar 31 günden oluşur, peki hangi aylar 28 günden oluşur?

6. Çocuklar İçin Bonus Soru: Ne kadar yağmur yağarsa yağsın daha fazla ıslanmayan nedir?
7. Topkapı ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları, kediler, kadınlar – Toplam kaç kişi Topkapı ya gidiyordur ?

8. Adamın biri bir tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yalnız bir şey taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yalnız kalırlarsa, tilki piliçi yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yalnız kalırsa, piliç mısırı yer. Bu durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır?

9. Ahmet Veli’den yaşlıdır, Veli Hasan’dan gençtir, o halde kim Ahmet’ten yaşlıdır?

10. 2 kapı düşünün. Bu kapılardan biri hazine odasına açılıyor. Bu 2 kapının önünde de 2 bekçi var. Bunlardan biri hep doğru diğeri ise hep yalan söylüyor. Hazine odasını bulabilmek için bu bekçilerden birine yalnızca bir soru sorabiliriz. Bu soru ne olmalıdır?

En Kafa Karıştırıcı Sorular ve Cevapları

Bu kez aşağıda okuyacağınız şaşırtmacalı soruların doğru cevapları da verilmiştir. Soruyu okuyup iyice düşündükten ve mantıklı bir cevap verdikten sonra, verdiğiniz yanıtın doğru olup olmadığını anlamak için en sağdaki Cevap yazan butona tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan ufak bir pencerede sorunun doğru cevabı verilecektir.

Topkapı ya giderken yolda yedi karısı olan bir adamla tanıştım. Her kadın yedi çanta taşıyordu. Her çantada da yedi kedi vardı. Her kedinin de yedi yavrusu vardı. Kedi yavruları, kediler, çantalar, kadınlar – Toplam kaç kişi Topkapı’ya gidiyordur? Bir, çünkü yanlızca olayı anlatan Topkapı ya gidiyor.
Adamın biri bir tilki, bir piliç, ve bir çuval mısırı önlerindeki nehrin bir yakasından öteki yakasına geçirecekmiş. Adam kayıkta yanında yalnız bir şey taşıyabiliyormuş. Eğer tilki ile piliç yalnız kalırlarsa, tilki pilici yer. Eğer piliç ile mısır çuvalı yalnız kalırlarsa, piliç mısırı yer. Bu durumda adam bütün bunları karşı kıyıya nasıl taşır? Adam önce plici karşı kıyıya taşır, tilkiyi alır karşı kıyıya bırakır, pilici yanına alır, plici bırakır sonra yanına mısır çuvalını alır. Mısırı karşı kıyıya bırakır sonrada geri dönüp plici alır.
3 adam bir otele gider, her biri 10 lira vererek toplam 30 lira ödeyerek oda tutarlar ve eşyalarını alıp odalarına çıkarlar. Fakat otel müdürü bugünün çarşamba olduğunu hatırlar ve özel bir fiyat uygular. Bellboy’u çağırır fazladan kestiği 5 lirayı 3 adama vermelerini ister.Bellboy adamların odasına çıkar ve 5 lirayı geri verir, bunun üzerine adamlar 2 lirayı bahşiş olarak Bellboy’a verir geri kalan 3 lirayı paylaşırlar.
Bu durumda adamların otel için ödedikleri miktar 9 liradır (daha evvel 10 lira vermişlerdi, sonra da 1 lira geri paylaştılar). Sonuçta toplam ödedikleri miktar 3×9 = 27 lira dır, 2 lira da Bellboy’a bahşiş vermişlerdi ve sonuçta harcadıkları toplam miktar = 27 + 2= 29 lira dır. Fakat otele girerken verdikleri para 30lira idi o halde 1 lira nereye gitti?
Yanlışlıkla hesapta yapılan yönlendirmeden kaynaklanıyor. yani belboya verilen 2 lira aslında 27 liranın içindedir. Adamlarımız 3 lira daha alınca toplam 30 lira olmaktadır.
Önlerindeki bir köprüyü geçmeye karar vermiş 4 adam var. Hepsi köprünün aynı tarafındadır. Bütün adamları karsı kıyıya geçirmek için yalnızca 17 dakikanız vardır. Ellerinde bir tek fener var. Gece olduğu için en fazla 2 kişi köprüden geçebilir. Köprüden kim geçerse geçsin feneri biri taşıyacak ve geri getirecektir. Adamların her birinin hızı farklıdır. Köprüyü geçen çiftler den biri daha hızlı dahi olsa yavaş olanın hızında geçebilir.
Adamlarımızın hızları :
1.Adam : köprüyü 1 dak. geçiyor.
2.Adam : köprüyü 2 dak. geçiyor.
3.Adam : köprüyü 5 dak. geçiyor.
4.Adam : köprüyü 10 dak. geçiyor.
1. ve 2. adam 2 dakikada geçer, 1.adam 1 dakikada geri döner, 3.ve4. adam 10 dakikada geçer, 2. adam 2 dakikada geri döner, 1.ve 2. adam 2 dakikada geçer Toplam 17 dakika eder.
3 çocuğum var.Birincisi benim yaşımın ilk rakamı yasındadır.İkincisi benim yaşımın ikinci rakamı yasındadır. Üçüncüsü bu iki rakamın toplamı yaşındadır. Hiçbirinin yaşı aynı olmadığına göre ve hepimizin yaşları toplamı 45 ise benim yaşım kaçtır? 27 ve çocuklar 9,7,2
Ahmet, Veli’den yaşlıdır, Veli Hasan’dan gençtir, o halde kim Ahmet’ten yaşlıdır? Hasan sonra Ahmet ve Veli
Her saatte 20 dakika geri kalan bir saatim var. Saatim şu an 4.00’ü gösteriyor. Saatimi tam gece yarısı ayarlamıştım ve saatimin tam 4 saat önce durduğunu biliyorum. O halde şimdi saat tam kaçtır? Öğleden önce 10.00
0.1 mm kalınlığında bir kağıt alalım. Önce bu kağıdı ortadan ikiye kıvıralım, sonra yine ortadan ikiye kıvıralım ve bunu 50 sefer yapalım.Sonunda kağıdımızın kalınlığı ne kadar olmuş olabilir? Çok kalın olur, yaklaşık milyonlarca santimetre olur.
2 kapımız var bu kapılardan biri hazine odasına açılıyor. Bu 2 kapının önünde de 2 bekçi var. Bunlardan biri hep doğru diğeri ise hep yalan söylüyor. Hazine odasını bulabilmek için bu bekçilerden birine yalnızca bir soru sorabiliriz. Bu soru ne olmalıdır? Bekçilerden birine _ Eğer öteki bekçiye hazine odasına hangi kapıdan girilir diye sorsam o ne cevap verir_ yani ikiside öteki kapı veya bu kapı diyecektir.
Eğer 7 kişi karşılaşır ve birbirleri ile yalnızca bir kere tokalaşırlarsa kaç kere tokalaşma olur? 21 kere tokalaşma olur. Formül, P(p-1)/2 dir. Yani 7×6/2=21 dir
1 adam 1 odayı 4 saatte boyuyor ve 2. Adam 1 odayı 2 saatte boyuyor ise her ikisi 1 odayı kaç saatte boyar? 1 saat 20 dakika
2 doğru parçası ile bir simidi kaç parçaya bölebilirsiniz? (5)
BIUDBAY dan sonra hangi harf gelir? S (Sekiz)
Üst katta sönük halde 3 lamba var ve alt katta 3 elektrik anahtarı var. Her bir anahtar bir lambayı açıp kapıyor. Şimdi siz bu anahtarları istediğiniz kadar açıp kapatabilirsiniz fakat üst kata yalnızca 1 kere çıkıp hangi lambanın yandığını kontrol edebilirsiniz. Bu durumda hangi anahtarın hangi lambayı açıp kapadığını nasıl bulursunuz? 1.anahtarı yakarım sonra söndürürüm daha sonra 2.anahtarı yakıp üst kata çıkarım lambaları kontrol ederim. Sıcak olan lamba 1. anahtarla, yanık olan lamba 2. anahtarla, yanmayan labanın ise 3. anahtarla açılıp kapandığını bulurum.
3 oğlu olan bir adam ölür ve çocuklarına 17 deve bırakır. 1.oğlu develerin yarısını, 2.oğlu 1/3’nü, 3.oğlu 1/9’nu alacaktır. Fakat çocuklar bir türlü develeri bölüşemezler. Onlar düşünürken yanlarına devesiyle gelen bir adam develeri bölüştürüp yoluna devam eder. Acaba bu adam bunu nasıl yapmıştır? Adama kendi devesinide 17 deveye geçici olarak ekler 18 deve olur. Birinci oğul 1/2=9, ikinci oğul 1/3=6, üçüncü oğul 1/9=2 deve alır, toplam 17 deveyi bölüşürler ve adamda devesine atlayıp gider.
Bazı aylar 31 günden oluşur, peki hangi aylar 28 günden oluşur? Hepsi. Çünkü her ayda 28 gün vardır.
30’u 1/2’ye böl ve 10 ekle kaç çıkar? 70 yani 30 bölü 1/2=60+10=70
Konya’da yaşayan adamın biri niçin İstanbul’da gömülemez? Çünkü Konya da yaşayan bir ölmediği için gömülmez.
Kadının biri dilenciye 50 lira verir, bu kadın dilencinin kız kardeşidir. Fakat dilenci bu kadının abisi değildir. Bu nasıl olur? Dilenci de kadının kız kardeşidir.
2 adam 5 kere satranç oynamış, her biri aynı sayıda oyun kazanmış. Fakat hiç bir oyun berabere bitmemiş. Bu nasıl olur? Bu iki adam birbirleriyle oynamıyorlarmış.
Karanlık bir odaya girdiniz, oda da gaz lambası- mum- tüplü lamba var ve de elinizde bir tek kibrit var. Önce hangisini yakarsınız? Tabiiki kibriti
Doktorunuz size 3 ilaç verdi ve dedi ki; bunları yarım saat ara ile içiniz. İlaçlarınız kaç saat içinde biter? 1 saat (Birincisi saatin başında, ikincisi ortasında, üçüncüsü sonunda).
1960’larda cumhurbaşkanımızın adı ne idi? Demirel, çünkü doğduğundan beri ismi hep aynı idi.
Bütün herkesin bildiği Hayat ve Ölüm arasındaki nedir? ve
Yorgun bilgisayarlar acıkınca ne yerler? chips
Ne kadar yağmur yağarsa yağsın daha fazla ıslanmayan nedir? su
Bir matematik kitabı diğer matematik kitabına ne demiş? Çok problemim var.
Hiç soru sormayan ama devamlı cevap bekleyen nedir? Telefon
Yağmur düşerken yükselen nedir? Şemsiye
Türkçe de en sık yanlış okunan kelime hangisidir? Yanlış
Bütün gün boyunca aynı soruyu sorup her seferinde farklı cevap aldığımız soru nedir? Saat kaç?
Bir kayıkta 3 kişi varmış, kayıkları devrilince 2.sinin saçları ıslanmış, 3.sünün saçları niçin ıslanmamış? Çünkü adam kelmiş
Mustafa 600 liraya eski bir araba almış, bunu Veli’ye 800 liraya satmış, Sonra 1000 liraya başka bir araba almış bunu da 1200 liraya satmış. Mustafa’nın karı ne kadardır? 400 lira
Saatte 2 kere ama saniyede 1 kere meydana gelen nedir? A harfi
Yumurta satıcısına kaç yumurta sattığını sordum.1. Kişi yumurtalarımın yarısını ve bir yarım yumurta aldı, sonra 2. ve 3. kişi de aynı şekilde yumurta aldı. Hiç yumurta kırmadan bütün yumurtalarımı sattım dedi. Acaba yumurtacı kaç yumurta satmıştır? 7 yumurta (4-2-1)
Askerin biri esir aldığı diğer askere demiş ki öyle bir şey söyle, eğer söylediğin yalan ise seni kurşuna dizeceğim, ama eğer doğru ise seni asacağım. Bunun üzerine esir asker bir cümle söylemiş ve serbest kalmış. Acaba ne demiş? -Beni kurşuna dizeceksin- Eğer onu kurşunlarsa doğruyu söylemiş olacak asılması gerekirdi. Eğer onu asarlarsa yalan söylemiş olur kurşunlanması gerekirdi.
Denizin ortasında, merdivenlerini suya değecek şekilde sarkıtmış bir gemi düşünelim. Her merdiven basamağının arası kırk santim olurken, deniz de her saat yirmi santim yükselmekte olsun. Acaba üç saat sonra, merdivenin kaç basamağı suyun içinde kalır? Deniz yükselirse, gemi de yükselir. Dolayısıyla merdiven su içinde kalmaz.
Görme özürlü bir adam, bir gece yarısı, elindeki fenerle bir yere gidiyordu. Kendisine rastlayan başka bir adam sordu; “Senin için gece ile gündüz arasında hiçbir fark yok. Neden fener taşıyorsun?”
Görme özürlü adam sizce, nasıl bir cevap vermiştir?
Senin gibi adamların bana çarpmaması için fener taşıyorum.
Aşağıdaki çarpma işleminin sonucu nedir?
8x7x6x5x4x3x2x1x0=?
Sıfırın olması sonucu belirlemiyor mu? Sonuç sıfırdır.
Bir otobüste 7 çocuk var. Her çocuğun 7 sırt çantası var. Her sırt çantasında 7 büyük kedi var. Her büyük kedinin 7 küçük kedisi var. Her kedinin 4 ayağı var. Otobüste kaç ayak var? Cevap:10990 Nasıl mı? Bir sırt çantasında; 1 büyük kedi + 7 yavrusu=8 kedi, 7 büyük kedi * 8 kedi=56 kedi vardır. Bir çocukta 7 çanta * 56 =392 kedi. 7 (çocukta)*392=2744 kedi.2744*4(ayak)=10976 kedilerin toplam ayağı.7 çocuk*2 =14 çocuk ayağı. 10976+14=10990.
Bir kral bir adamı esir almış.Demiş ki “Sana bir tavuk vereceğim.Sen bu tavuğu nasıl öldürürsen bende seni o şekil öldüreceğim.”demiş. Adam tavuğu bir şekilde öldürmüş ve serbest kalmış. Sizce tavuğu nasıl öldürmüştür? Adam tavuğun kafasını ısırarak kopartmıştır.Kralda adamın kafasını ısramıyacağı için serbest kalmıştır.
Bir komutan savaştığı ülkenin bir insanını esir almış ve demiştir ki. “İki kağıt alacağım bu kağıdın birine ölüm birine de hayat yazacağım.Sen ölümü bulursan idam edileceksin.Yaşamı bulursan da serbest kalacaksın” demiştir.Komutan diğerini öldürmek için kağıtlardan ikisine de ölüm yazmıştır.Adamın bundan haberi olmuştur ve adam kurtulmuştur.Sizce nasıl kurtulmuştur? Adam kağıdın birini yutmuştur ve demiştirki. Ben yuttuğum kağıdı seçmiş olayım. Senin elindeki de ne olursa bende de onu tersi vardır demiş. Komutanın elinde de ölüm çıktığından kurtulmuştur.
Bir katil cinayet işliyor.Hemen polisi arayıp diyor ki ” Memur bey ben buradan geçiyordum ve birden bir çığlık sesi duydum ve cama yaklaşıp buharlaşmış camı sildikten sonra cinayeti gördüm.” demiştir.Polis de demiştir ki ” Siz orada bekleyin biz gelip sizin ifadenizi alacağız.”demiştir.Gelir gelmezde adamı tutuklayıp karakola götürmüşlerdir.Sizce nereden bilmişlerdir adamın katil olduğunu? Orada buharlaşmış camı siliyordum diyor. Dışarıdan buğu silinmez ki.O yüzden de anlamışlardır katilin o  olduğunu.

Şimdi de biraz IQ, biraz mantık ve biraz da matematik bilgisini sınayan zeka sorularıyla devam edelim.

Önce sırasıyla tüm soruları okuyun ve düşünerek cevap verin. Sorular bittikten sonra aşağı kısımda tüm soruların detaylı cevapları ve açıklamaları yer almaktadır.

Köprüyü geçene kadar

Dört kişilik bir aile (baba, anne, kız ve erkek çocuk) gecenin bir saatinde bir köprüye geldi. Zifiri karanlıkta köprüyü geçmeleri gerek. Bir el fenerleri var ve köprüyü geçerken onu yanlarına almak zorundalar. Çok dar ve sarsıntılı olduğundan köprüden bir defada en fazla iki kişi geçebiliyor.

Erkek çocuk köprüden yalnız başına 1 dakikada, kız çocuk 3 dakikada, anne 7 dakikada ve baba 10 dakikada geçebiliyor. İki kişi birlikte geçerken geçiş zamanı daha uzun sürede geçenin zamanı kadar oluyor. Örneğin baba-oğul birlikte 10 dakikada geçebiliyor. Köprüyü geçenlerin elinde fener de bulunmak zorundadır. Uzaktan aydınlatma olmayacaktır.

Bu şartlarda köprüyü en az kaç dakikada geçebilirler.

Cetvel

33 cm uzunluğunda bir cetvel var. Bu cetveldeki bazı yerler silik. Tam olarak okunabilen 8 işaret var. Bu 8 işaretle 1 cm’den 33 cm’ye kadar olan bütün tamsayı uzunluklar ölçülebiliyor.

Cetvel üzerinde okunabilen sayılar nelerdir?                                                     

İmkansız işlem

5 + 5 + 5 = 550 ifadesini sadece bir tek doğru çizgi çekerek doğru hale getirin. (Eşitliği eşitsizlik haline getiren çizgi değil.)

İpucu: Kağıt üzerinde deneyin.

4-Dokuz köyler efsanesi

“Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar,” sözünü duymuş muydunuz?

Efsaneye göre bu dokuz köy aynı hat üzerindeymiş. Adları da Birinciköy, İkinciköy, …, Dokuzuncuköy’müş. Köyler arasındaki uzaklıklar kilometrenin tam katlarıymış ve herhangi iki köy arasındaki uzaklık, herhangi bir diğer iki köy arasındaki uzaklıkla aynı değilmiş. Birinciköy ile Dokuzuncuköy arasındaki uzaklık da mümkün olan en küçük uzaklıkmış.

Birinciköy ile Dokuzuncuköy arasındaki uzaklık kaç km dir?

5-Lambalar ve anahtarlar

Bir odada 3 lamba başka bir odada bu lambaları çalıştıran 3 anahtar bulunuyor. Lambalar başlangıçta sönüktür. Lambaların bulunduğu odaya sadece bir defa geçmenize izin veriliyor.

Hangi anahtarın hangi lambayı yaktığını nasıl öğrenebilirsiniz?

6-Kutu kutu top

3 kutum ve 3’ü beyaz 3’ü siyah 6 topum var. Topları 2’şer 2’şer kutulara koydum. BB, SS ve BS. Sonra her kutunun üzerine bir etiket yapıştırdım. Ancak bir hata yapıp bütün etiketleri yanlış yapıştırdım. Yani hiç bir kutunun üzerindeki etiket kutunun içeriği konusunda doğru değil. Size her defasında istediğiniz kutudan sadece bir top verebilirim ama diğerlerini göstermem.

Bütün kutulara doğru etiket yapıştırmak için hangi kutulardan ve en az kaç top istersiniz?

7-Kitap kurdu

Her birinde numaralanmış 100 sayfa bulunan 5 cilt kitap rafta normal sırasıyla dizilmiştir. Bir kitap kurdu 1. cildin 1. sayfasından 5. cildin son sayfasına doğru kemirmeye başlıyor.

Kurt 5. cildin son sayfasına geldiğinde numaralanmış sayfalardan kaçını kemirmiş olur?

(1. cildin 1. sayfası ve 5. cildin son sayfası dahil ve sadece numaralanmış sayfalar).

8-Alice

Al Kraliçe sordu:
“19 kere 19 kaç eder?”
“361,” dedi Alice.
“Yanlış,” dedi Al Kraliçe, “cevap 519.”

Alice’in kafası karıştı. İşleri daha da zorlaştırmak için her rakamın farklı bir rakam yerine kullanıldığını ona söylememişlerdi.

19 aslında kaçtı?

9-Küp küp altın

3 arkadaş bir küp altın buldu. Altınları aralarında eşit olarak paylaşmaya karar verdiler. Ancak gece vakti olduğundan bu işi sabaha bırakmayı uygun buldular ve yattılar.

Gecenin bir saatinde biri uyandı ve hakkını almaya karar verdi. Küpteki altınları yere döküp 3 eşit gruba ayırdı, bir tane fazla geldi. Bir grubu ve fazlalığı kesesine koydu ve diğer grupları tekrar küpe doldurarak yattı.

Bir süre sonra ikinci uyandı ve o da hakkını almaya karar verdi. Öncekinin yaptığından habersiz, o da küpteki altınları yere döküp 3 eşit gruba ayırdı, ona da bir fazla geldi. Bir grubu ve fazlalığı kesesine koydu ve diğer grupları tekrar küpe doldurup yattı.

Sabaha karşı sonuncu uyanıp o da hakkını almaya karar verdi. Diğerlerinin yaptığından habersiz, o da altınları yere döküp 3 eşit gruba ayırdı, ona da bir fazla geldi. O da bir grubu ve fazlalığı kesesine koydu ve kalanı tekrar küpe doldurup yattı.

Sabah olup ta hepsi uyanınca geceleyin yaptıklarından hiç söz etmeyip altınları yere döktüler ve 3 eşit gruba ayırdılar. Şanslarına bu defa hiç artmadı. Herkes bir grubu alıp kesesindekilere ekledi ve ayrıldılar.

Başlangıçta küpte en az kaç altın vardı?

10-Klasik Nehir Problemi

Adam yanında koyun, kurt ve lahanayla nehrin kıyısına geldi. Kıyıya bağlı sal, kendisinden başka sadece birini alacak büyüklükteydi. Kurdun koyunu veya koyunun lahanayı yemesine engel olmak için onları karşıya nasıl geçirmelidir?

****

Cevaplar

1-Köprüyü geçene kadar

Minimum zaman, en çok zaman harcayan anne ve babanın birlikte geçmesiyle elde edilir.

  1. Önce kız ve erkek çocuk geçer (3 dk).
  2. Biri geri döner (hangisinin döndüğü önemli değil, çünkü diğeri de dönecek). Erkek dönmüş olsun (1 dk).
  3. Anne ve baba geçer (10 dk).
  4. Kız geri döner (3 dk).
  5. Kız ve erkek birlikte geçer (3 dk).

Böylece toplam zaman, 3 + 1 + 10 + 3 + 3 = 20 dk.

2-Cetvel

a. 1, 4, 5, 14, 16, 23, 25, 31 (1; 2 = 16 – 14; 3 = 4 – 1; 4; 5; 6 = 31 – 25; …)

b. 1, 2, 3, 4, 10, 16, 22, 28 (1; 2; 3; 4; 5 = 33 – 28; 6 = 16 – 10; …)

3-İmkansız işlem

“+” işaretinin birini 4 yapan çizgiyi çekin.

545+5=550

4-Dokuz köyler efsanesi

65 metre.

A  1  B  2  C  4  D  5  E  8  F  10  G  14  H  21  I

A B C D E F G H
B 1
C 3 2
D 7 6 4
E 12 11 9 5
F 20 19 17 13 8
G 30 29 27 23 18 10
H 44 43 41 37 32 24 14
I 65 64 62 58 53 45 35 21

5-Lambalar ve anahtarlar

Anahtarlardan birini açık konumuna getirin. Bir süre bekleyin. Onu kapalı konumuna getirin, baska birini açık konumuna getirin. Diğer odaya geçin. Yanmakta olan lambanın anahtarı, ikinci olarak açtığınızdır. Sönük olanlara dokunun, sıcak olanın anahtarı ilk açtığınızdır.

6-Kutu kutu top

BS etiketli kutudan bir top yeter.

Top beyaz olsun. Diğeri de beyazdır. Öyleyse, SS 2 siyah olamayacağına göre BS, BB yazan da SS dir

7-Kitap kurdu

302 sayfa. (Bir rafta cilt halindeki kitapların dizilişine bakmak ilginizi çekebilir.)

8-Alice

25

9-Küp küp altın

25

10-Klasik Nehir Problemi

Önce koyunu geçirir. Geri gelir, kurdu geçirir ve koyunla geri döner. Lahanayı geçirir ve döner, koyunu alır geçer.

Basit ve Bilmece Tarzı Kafa Karıştıran Sorular

Buradaki kafa karıştırıcı sorular oldukça banal ve çoğumuzu sinirlendirecek iğrenç espriler sınıfına girmektedir. Ama yine de kafayı karıştıran bir yönü de yok değil. İsterseniz kendinizi bir test edin bakalım şaşıracak mısınız. Soruyu okuduktan sonra, sorunun bittiği yerde parantez içinde doğru cevap verilmiştir.

2.Hangi karnede sifir olmaz? (saglik karnesindeJ)
3.Hiç kimsenin okuyamadigi yazi hangisidir? (alin yazisiJ)
4.Kadinla radyo arasinda ne fark vardır? (ikiside her havadan calarJ)
5.Hangi kanun insanlari yargilamaz? (yercekimi kanunuJ)
6.ilani ask ile ilani harp arasinda ne gibi bir benzerlik vardir? (her ikiside ilan edilince çarpısma baslarJ)
7.Bir politikacinin ölüp ölmedigini nasil anlariz? (agzina bakariz, kapaliysa ölmüstürJ)
8.Denizler nicin tuzludur? (Baliklar kokmasin diyeJ)
9.Hangi macunla dis fırcalanmaz? (lahmacunlaJ)
10.En cok aci ceken dag hangisidir? (Agri dagiJ)
11.Türkiyenin en namuslu ilcesi hangisidir? (SereflikochisarJ)
12.Adamin biri durmadan uluyormus, neden? (icine kurt düsmüsde ondanJ)
13.Dünyanin en iyi döndügünü kim bilir? (SarhoslarJ)
14.Milletvekillerinin en cok yedigi salata hangisidir? (laf salatasiJ)
15.En neseli cicek hangisidir? (gülJ)
16.Benzin ile insan arasinda ne benzerlik vardir? (ikisininde sulusu cekilmezJ)
17.Sismanlar neden günes yagi kulanmazlar? (kendi yaglariyla kavrulduklari icinJ)
18.Eve gelen hirsiz neyi calmaz? (zili calmazJ)
19.Kizdigini en cok kim belli eder? (ütüJ)
20.Zir cahil bir zenciye ne denir? (kara cahilJ)
21.Hostesler neden havada dedikodu yaparlar? (yerin kulagi oldugu icinJ)
22.Hangi top ziplamaz? (kar topuJ)
23.Hangi kaba su konmaz? (ayakkabıyaJ)
24.Hangi simit yenmez? (deniz simidiJ)
25.İçilmeyip, yenen sigara hangisidir? (sigara böregiJ)
26.Mantarlar neden semsiye seklindedir? (yagmurlu yerde yetistikleri icinJ)
27.En temzi böcek hangisidir? (hamam böcegiJ)
28.Düsünen file ne denir? (filozofJ)
29.Yaslanan Temle ne olur? (kurulanırJ)
30.En kibar kus hangisidir? (baykusJ)

ŞİMDİ BİRAZ DA PROFESYONEL KAFA KARIŞTIRICI ZORLU SORULARA GEÇELİM:

Aşağıdaki sorular gerçekten yüksek zeka isteyen ve çok dikkatli olmanızı gerektiren türden zor problemlerdir. Önce sorulara tek tek bakın. Ardından soruların bittiği yerden başlayarak tüm soruların ayrıntılı çözümleri basit ve anlaşılır bir şekilde açıklanmıştır.

SORU 1:
Ölüm cezasına çarptırılan bir adama son sözü sorulmazdan önce şöyle deniliyor.
“Son sözünü yalan söylersen asılarak, doğru söylersen kesilerek öleceksin.”
Bu adamın kurtulma şansı olduğuna göre ölüm cezasından kurtulmak için ne söylemelidir?

SORU 2:
Üç suçlu aynı suça katılmaktan yargılanmaktadır. Suçu an ağır olan giyotinle idam edilecektir.
Üç suçludan biri olan A avukatından şu cevabı alır.
– Bildiğim bir şey varsa B ye ölüm cezası verilmeyecektir. C nin B den daha ağır bir suç işlediği kesin. Senin dosyan ise henüz incelenmedi.
Bu bilgiler ışığında A ya ölüm cezası verilme ihtimali nedir?

SORU 3:
Bir mahkumun ölüm cezası kuraya bağlanmıştır. Kurayı hazırlayan vezir mahkumun azılı düşmanı olduğu için iki kağıda da ölüm yazacaktır. Onun böyle yapacağını mahkum da bilmektedir. Fakat sultanın yanında veziri itham edememektedir.
Mahkum nasıl hareket etmeli ki ölümden kurtulsun?

SORU 4:
Bin sayfalık bir kitap vardır. Bu kitabın her sayfasında bir cümle vardır.

Birinci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca bir tane yanlış ifade vardır.”

İkinci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca iki tane yanlış ifade vardır.”

Üçüncü sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca üç tane yanlış ifade vardır.”
………………..

Bininci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca bin tane yanlış ifade vardır.”

Bu kitapta, doğru olan bir yada daha fazla ifade var mıdır. Varsa hangi sayfalardaki ifadeler doğrudur?

SORU 5:
Bir okulda basketbol takımı kaptansız kalmıştı.Takım kaptanı olabilecek kalitede 2 öğrenci vardı.Ve ikisi de aynı derecede seviliyordu. Teknik direktörün aklına parlak bir fikir geldi.
Hemen üçü kırmızı ve ikisi beyaz beş kurdele istedi. Kurdeleleri masaya koydu. İki kaptan adayı sporcuyu yanına çağırdı.
– Bakın çocuklar! Masanın üzerinde üçü kırmızı ikisi de beyaz beş tane kurdele durmaktadır. Şimdi ben, siz görmeden bunlardan ikisini saklayacağım. İkisini de saçlarınıza bağlayacağım. sonuncusunu da masanın üzerine bırakacağım. Böylece her ikinizde diğerinizin başına bağlı kurdele ile masanın üzerinde duran kurdeleyi görebilecek fakat kendi başınızdakini göremeyeceksiniz. Kim kendi başındaki kurdelenin rengini en önce söylerse onu kaptan yapacağım.
Öğrencilerin her ikisi de kendi başlarındaki kurdeleleri göremezler fakat diğerinin başındaki kırmızı kurdele ile masanın üzerindeki beyaz kurdeleyi görürler.
Bir süre sonra öğrencilerden biri atılır.
– Hocam benim başımdaki kurdele kırmızıdır, der. Teknik direktör nasıl bildiğini sorar, öğrenci de gayet akıllı bir biçimde nasıl bildiğini açıklar.
Acaba bu akıllı öğrenci başındaki kurdelenin rengini nasıl bildi?

SORU 6:
Adamın biri yanında bir kurt,bir keçi ve kocaman bir baş lahana ile bir nehri geçmek ister. Ne var ki adamın elinde bulunan kayık ancak, kendisi ile birlikte bu üç şeyden yalnızca birisini taşıyacak kapasitededir. Adam yanında lahanayı götürse kurt kuzuyu yiyecek, kurdu götürse kuzu lahanayı yiyecektir. lahana ile keçinin güvenliği ise adamla birlikte olmaya bağlıdır.
Adam nasıl yapmalı ki hem karşıya geçsin, bu üç şeyi de beraber geçirsin, aynı zamanda hiç birine bir zarar gelmesin.
Siz olsaydınız ne yapardınız.

SORU 7:

Otopark mafyasından bir kişi öldürülmüştür. Polis içlerinden birinin katil olduğu 3 zanlı tutuklamıştır. Bunlardan birincisi muhabbet tellalı, ikincisi uyuşturucu satıcısı ve üçüncüsü de bar sahibidir.

Olay anında orada bulunan ve katili tanıyan Kenan Bey, Alev Hanım, Oruç bey ve Aytekin Bey polis tarafından sorgulanacaktır.
Fakat polis, tanıklardan bazılarının katile sempati duymaları nedeniyle, kanunlara karşı gelme pahasına yalan söyleyeceklerinden ve suçsuz birinin başını yakacaklarından kuşkulanmaktadır.

Polisin aldığı ifadeler tutanaklarda şu şekildedir.

Kenan Bey:
Muhabbet tellalı pis herifi öldürdü.

Alev Hanım:
Katil uyuşturucu satıcısıdır.

Oruç Bey:
Hayır, hayır… Hem Kenan Bey, Hem de Alev Hanım yalan söylüyor olamazlar.

Aytekin Bey
Bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum… Bana kalırsa ya Alev Hanım yalan söylüyor ya da Kenan Bey doğruyu…

Hatice Hanım:
Nedendir bilmem ama, Aytekin Beyle Oruç Bey aralarında sözleşmiş gibiler. Ya ikisi de gerçeği söylüyorlar, ya da her ikisinin de söylediği yalan, ya da ben yalan söylüyorum.

Tanıklarda biri ya yanlış ifade verdi, ya da tamamen doğruyu söyledi. Söyledikleri, o tanığın tüm ifadelerinin tamamı için geçerli olduğuna göre katil sizce kim?

SORU 8:

Bir havuzla ilgili aşağıdaki bilgiler veriliyor.

Dikdörtgen şeklinde ve her yerde derinliği aynı ve toplam 36 metreküp su alıyor.Havuzu bir dikdörtgen kutu şeklinde düşünün.
Boyu, eni ve derinliği en az 1 metre veya 1 metrenin katları şeklindedir.
Her 12 kenarın toplamı olan sayı, Furkan’ın yaşının dört misline denk geliyor. Bir de havuzun eni ile derinliği birbirine eşit, boyu da enine göre iki mislinden daha fazla.
Havuzun ölçüleri bu şekilde…
Bu bilgilere göre çocuk olan Furkan kaç yaşında?

SORU 9:
İki basamaklı öyle bir sayı bulunuz ki, bulduğunuz bu sayının rakamlarını önce birbiri ile çarpınız, sonra toplayınız.
Bulduğunuz çarpım sonucu ile, toplam sonucunu tekrar toplayınız.
Sonuçta ilk yazdığınız iki basamaklı sayıyı versin.

SORU 10:
Elinizde sadece zaman ayarlayıcı olarak 2 tane kum saati vardır. Bunlardan biri 7 dakikalık, diğeri de 11 dakikalıktır.
Yapmayı düşündüğünüz deney tam 15 dakika sürmektedir. Eğer zamanı uzatırsanız veya kısaltırsanız deneyde istediğiniz verimi alamamaktasınız.
Bu iki kum saatini kullanarak bu deneyin zaman ayarlamasını nasıl yaparsınız.

ZEKA SORULARININ ÇÖZÜMLERİ

ÇÖZÜM 1 :

Beni asarak öldüreceksiniz derse kurtulur.
Çünkü, onu asmaya götürseler doğru söylemiş olur, o zaman başı kesilmesi gerekir.
Başını kesmeye götürseler, o zaman yalan söylemiş olacak ve asılması gerekecek.
Böylece adam ne asılabilir ne de kesilebilir.

ÇÖZÜM 2 :

Suçun ağırlığı sırasına göre 6 çeşit diziliş mümkündür.
ABC ACB BAC BCA CBA CAB
Avukat B nin en ağır suçlu olmadığını belirtmiştir. O halde BAC ve BCA mümkün değildir.
C nin B den daha suçlu olması gerektiğinden, ABC suç sırası da olamaz.
Geriye, ACB, CAB, CBA kalır. Bunlardan yalnız birinde A en başta (yani en suçlu) olduğundan A ya giyotin cezası verilme ihtimali 1/3 tür.

ÇÖZÜM 3 :

Çektiğime razıyım deyip çektiği kağıdı yutmalı. Geriye kalan kağıtta ölüm yazdığı için yuttuğu kağıt sağ kaldığını ifade eder.

SORU 4:
Bin sayfalık bir kitap vardır. Bu kitabın her sayfasında bir cümle vardır.

Birinci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca bir tane yanlış ifade vardır.”

İkinci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca iki tane yanlış ifade vardır.”

Üçüncü sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca üç tane yanlış ifade vardır.”
………………..

Bininci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca bin tane yanlış ifade vardır.”

Bu kitapta, doğru olan bir yada daha fazla ifade var mıdır. Varsa hangi sayfalardaki ifadeler doğrudur?

ÇÖZÜM 4 :

999. sayfadaki ifade doğrudur. Daha önceki 998. sayfadaki yanlış ifadelerle 1000. sayfadaki yanlış ifadenin toplamı 999 eder.

ÇÖZÜM 5 :

Kendi başındaki kurdelenin rengini bilen öğrenci şöyle düşünmüştür.
Eğer benim başımdaki kurdelenin rengi beyaz olsaydı, arkadaşım, hem benim başımdaki kurdelenin beyaz olduğunu, hem de masanın üzerinde duran kurdelenin beyaz olduğunu görecek ve kurdelelerden sadece ikisinin beyaz olduğunu bildiğinden , kendi başındaki kurdelenin mutlaka kırmızı olması gerektiğini düşünecek ve derhal, “benim başımdaki kurdele kırmızıdır” diyecektir. Halbuki arkadaşım da benim gibi düşünmektedir. O halde benim başımdaki kurdele beyaz değil kırmızıdır.

ÇÖZÜM 6 :

Kurt lahana yemediği için adam önce keçiyi kayığı ile karşıya geçirir. Keçiyi bırakıp kendisi yalnız başına döner.
Lahanasını alıp keçinin yanına gider. Lahanayı orada bırakıp keçi ile geri döner.
Keçiyi bırakıp kurdu kayığına alır onu karşıda bırakır. Kurt lahana ile kalır. Kendisi yalnız başına döner.
Keçiyi alır beraberce karşıya geçerler. Böylece üçü de geçmiş olur.

ÇÖZÜM 7 :

İlk olarak saptamamız gereken, Hatice Hanımın yalan söylemediği. Çünkü yalan söylemiş olsaydı ifadesi doğru olurdu.
Yani doğruyu söylüyordu ve Oruç Beyle Aytekin Beyin ya her ikisi birden yalan söylüyorlardı. yada tam tersine gerçeği.
Oruç Beyin yalan söylediğini varsayarsak, Kenan Beyle Alev Hanım yalan söylüyorlar demektir.
Bu da Aytekin Beyin “ya Alev Hanım yalan söylüyor, ya da Kenan Bey doğruyu” ifadesini doğruluyor.
Öyleyse Oruç Beyin İfadesi yanlış, Aytekin Beyin ifadesi ise doğru olmalıydı. Oysa bunu böyle olmadığını başta görmüştük. Demek ki Oruç Beyin ifadesi doğruydu ve Kenan Bey veya Alev Hanımdan birinin ifadesinde gerçek katil belirtilmişti.
Kenan Beyin yalan söylediğini varsayarsak, Alev Hanım doğru söylüyor demektir. Oysa bu da Aytekin Beyin ifadesi ile çelişiyor. Çünkü Aytekin Bey “ya Alev Hanım yalan söylüyor, ya da Kenan Bey gerçeği” demişti.
Sonuç olarak, Aytekin Beyin ifadesi de Oruç Beyin ifadesi gibi doğru olduğundan, Alev Hanım yalan söyleyen kişiydi. Kenan Bey de doğruyu söylüyordu. Ve Katil muhabbet tellalıydı.

ÇÖZÜM 8 :

Soruda verilen bilgilere göre, havuzun hacminin 36 metreküp olabilmesi için en, boy ve yükseklik için 8 ihtimal vardır.
1. ihtimal : 1x1x36
2. ihtimal : 1x2x18
3. ihtimal : 1x3x12
4. ihtimal : 1x4x9
5. ihtimal : 1x6x6
6. ihtimal : 2x2x9
7. ihtimal : 2x3x6
8. ihtimal : 3x3x4

Tüm kenarların toplamı üç ölçümün (enxboyxyükseklik) dört mislidir. Diğer bir ifade ile üç ölçümün toplamı Furkan’ın yaşına eşittir.

İhtimallerden 1, 6 ve 8. ihtimallerde havuzun eni boyuna eşittir.
Furkan 36 yaşında olamayacağına göre 1. ihtimal olamaz.
8. ihtimalde boy enin 2 katından fazla olamadığından cevap olamaz.
Geriye kalan sadece 6. ihtimaldir. Buna göre 13 yaşındadır.

ÇÖZÜM 9:

Diyelim ki tuttuğumuz sayı 49 olsun
1. işlem: 4 x 9 = 36
2. işlem: 4 + 9 = 13
Üçüncü işlem = 36 + 13 _ 49

Sorunun cevabı sonu 9 ile biten 19, 29, 39, 49, 59, 69, 79, 89, 99 sayılarından herhangi biri olabilir.

ÇÖZÜM 10:

İki kum saatini aynı anda başlatırsınız. 7 dakikalık kum saati boşaldığı anda deneye başlarsınız. 11 dakikalık boşaldığı anda tekrar ters çevirirsiniz. Buraya kadar 4 dakika geçmiştir. 11 dakikalık kum saati boşaldığı anda deneyi sona erdirirsiniz. Böylece toplam 15 dakika olmuştur.

ÇOK MANTIKLI AMA CEVAPSIZ SORULAR

Aşağıda okuyacağınız bu sorular kulağa oldukça mantıklı gelmektedir. Ama bir yandan da kafayı kırdıracak kadar karıştırdığı için doğru bir cevap vermeye bile zor yelteniyoruz. İsterseniz sizi daha fazla oyalamadan sorularla baş başa bırakayım.

* Neden bozulan otobüsün yolculari bizim otobüsümüze aktarildiğinda onlara mültecilermis gibi bakariz?

* Neden her gördügümüz haritada hemen Türkiye’yi bulmaya çalışırız? Millet olarak dünyada kaybolma kompleksimiz mi vardir?

* Neden insanlar birbirlerine sarilinca sağa-sola sallanirlar?

* Neden öğrenciler ilköğretimin beşinci sinifina kadar öğretmene “öğretmenim” diye seslenirken altıncı sınıfta bir anda “hocam” diye seslenmeye başlarlar?

* Neden sınavlarda “4 yanlış bir doğruyu götürür” şeklinde bir uygulama ile öğrenciler cezalandırırlarda; “4 doğru bil, bir doğru da bizden” şeklinde bir kampanya başlatilip zekaya ve riske girme cesaretine ödül verilmez?

* Neden insanlar kapalı bir alandan yağmur yağan alana çıkınca kafalarını eğerler? Yağmura duyulan saygıdan mıdır yoksa ondan tırstığımız için midir?

* Neden dükkanını kapatip giden esnaf, kapıya “10 dakika sonra dönücem” yazar, ne zaman gittiğini nasil anlarız

* Televizyona çikan insanlar neden kendilerini Türkiye’deki bütün insanlarin izledigini sanirlar? Örn: Su anda 70 milyon kişi bizi izliyor…

* Düğünlerde neden “Dom Dom Kursunu” ile göbek atilmaktadir. “Bir avci vurdu beni, bin avci beni yedi” gibi sözler esliginde kendinden geçen baska milletler var midir?

* Neden bazı kızlar şirin bir hayvancağiz gördüklerinde “inanmiyorum!” derler, inanilmayacak olan nedir?

* Cumartesi ve Pazartesi’nin neden kendi isimleri yoktur?

* Dolmuşlardaki fiyat tarifesinde “en kisa mesafe” neden “indi-bindi” olarak tabir edilir? Önce inilip sonra mi binilir? Bir terslik yok mudur?

* Bir programi kurarken neden “kabul ediyorum” ya da “kabul etmiyorum” seçenekleri vardir? O kadar parayı bayılıp bir bilgisayar programi satin aldiktan sonra”kabul etmiyorum” seçeneğini işaretleyen bir takım saf kişiler mevcut mudur?

* Bulmacalarda boru sesinin karsiligi neden hep “ti”dir? Bulmacalari hazirlayan arkadaslar hiç “ti” diye ses çikaran
boru görmüşler midir?

* Ipana 7 reklamindaki kiza “Ne zamandan beri Ipana 7 kullaniyorsun?” diye soran doktor, Ipana 7’nin yeni bir ürün olduğunu ve reklamdan sadece bir kaç gün önce piyasaya çıktığını bilmemekte midir?

* Neden futbol takımı olan Ajax”Ayaks” diye okunur da temizlik ürünü Ajax “Ajaks” diye okunur?

* Neden ilanlarda “doktordan temiz araba” diye yazilir? Hipokrat yemininde”arabami temiz kullanacağım” şeklinde bir madde mi vardir?

*Niçin limonlu gazozların içerisinde bir sürü suni tatlandırıcı varken bulaşık deterjanında gerçek limon suyu kullanılmaktadır?

*Işık 300.000 km/sn hızla yayıldıgına göre karanlık hangi hızla çökmektedir?

*Işık hızında giden bir arabada oturduğumuzu varsayarsak, farları yakınca ne olur?

*Niçin fare kokulu kedi maması yok?

*Teflona hiçbir sey yapışmadığı halde teflon tavaya nasıl yapışmıştır?

*Niçin uçaklarda paraşüt yerine can yeleği vardır?

*Süper yapıştırıcı herşeyi yapıştırdığı halde niçin içinde bulunduğu tüpün iç çıdarlarını yapıştırmamaktadır?

*Niçin yanlış çevrilen telefon numarası hiçbir zaman meşgul çalmaz?

*Niçin falcıya gitmeden evvel randevu almak gereklidir? Geleceğimizi bilemez mi?

*Eğer bugün hava sıcaklığı 0 derece ise ve yarın iki kat daha soğuk olacaksa, yarın hava kaç derece olacaktır?

*Niçin “tek heceli” kelimesini diyebilmek için dört hece kullanmaktayız?

*Neden insanlar gökyüzünde 400 Milyon yıldız var denildiğinde inandıkları halde, yeni boyalı yazan yüzeyi elleriyle yoklarlar?

*Eğer uçağın karakutusu kaza anında parçalanmıyorsa neden bütün uçak bu kutunun üretildiği maddeden yapılmamaktadır?

Şimdi de gerçekten kafa karıştırıcı bir video ile devam edelim:

Biraz da banal ve eski moda kafa karıştırıcı sorulara göz atalım.

Okuyacağınız bu sorular uzun yıllardır internette dolaşan ve sözde kafa karıştırıcı sorular. Yukarıdakiler kadar kaliteli ve zorlu olmayabilir. Ama yine de incelemekte fayda var diyerek bu arşive eklemek istedim.

Yanlış çevrilen telefon numaraları niye hiçbir zaman meşgul çalmaz?

Sadece ‘tek heceli’ kelimesini söyleyebilmek için niçin dört hece kullanmaktayız?

Neden insanlar gökyüzünde 400 milyon yıldız var denildiğinde inandıkları halde, ‘yeni boyalı’ yazan yüzeyi elleriyle yoklarlar?

Niçin limonlu gazozların içerisinde bir sürü suni tatlandırıcı varken bulaşık deterjanında ‘gerçek limon suyu’ kullanılmaktadır?

Işık 300.000 km/sn hızla yayıldığına göre karanlık hangi hızla çökmektedir?

Işık hızında giden bir arabada oturduğumuzu varsayarsak, farları (ışıkları) yakınca ne olur?

Niçin fare kokulu kedi maması yok?

Teflona hiçbir şey yapışmadığı halde teflon, ‘tavaya’ nasıl yapıştırılmıştır?

24 saat açık denen benzin istasyonlarının kapılarında neden kilit vardır?

Eğer uçağın kara kutusu kaza anında parçalanmıyorsa neden bütün uçak bu kutunun üretildiği maddeden yapılmamaktadır?

Neden bir dakikalık saygı duruşları otuz beş saniyeyi geçmez?

Neden otel tanıtım programlarındaki her otelde tava yakan bir aşçı bulunur?

Tava yakmak iyi otel için bir ölçüt müdür?

Neden bir eliniz dolu iken diğer elinizle kilitli bir kapıyı açmak zorunda kaldığınızda, anahtar hep elinizin dolu olduğu taraftaki cebinizdedir?

Neden Amerikan Salatası kutusunun üzerinde Türkçe “Amerikan Salatası” yazarken İ�ngilizce “Russian Salad” yazar?

Bu salata ABD-Rus ortak yapımı mıdır?

Neden taksi şoförleri seyir halindeyken kapılarını açıp sol ön lastiğe bakmaya çalışırlar?

Otomobilde bir problem olduğunu fark etmişler ise bunun kaynağının sol ön lastik olduğundan nasıl bu kadar emin olabiliyorlar?

Ve neden daha sonra hiçbir şey olmamış gibi yollarına devam ederler, bir bakışla sorun çözülmüş müdür?

Neden erkekler bağrını açtıkça takozlaşırken, kadınlar aaaaileşir?

Neden kainat güzellik yarışması yapılmaktadır?

Güzellik yarışmalarına diğer gezegenlerden de mi başvuru olmaktadır?

Dünya güzeli neyimize yetmez?

Neden avukatlar ve doktorlar mesleklerini her ismi yazılı olan yere eklemektedirler?

Avukat Ahmet ismini Av.Ahmet şeklinde yazarken temizlik görevlisi Ahmet ismini Tg.Ahmet şeklinde mi yazmalıdır?

Neden bir kimse tuvaletin yerini öğrenmek istediğinde “lavabo nerede” diye sorar?

Amaç daha kibar olmak mıdır?

Lavaboya dışkılanır mı?

Neden filmlerde, dizilerde ve bilumum görsel medya araçlarında bilgisayar kullanan insanlar klavyeye bakmadan bilinçsizce ve olanca hızlarıyla abanırlar?

Yoksa hala ms dos mu kullanırlar?

Ve neden bilim-kurgu filmlerinde bile onca teknolojiye rağmen komut tabanlı programlar kullanılır, bu Windows’un ileride göçeceğine dair bir işaret midir?

Yüzmek zayıflatıyorsa balinalar nerede yanlış yapıyorlar?

Niçin falcıya gitmeden evvel randevu almak gereklidir?

Geleceğimizi bilemez mi?

Eğer bugün hava sıcaklığı 0 derece ise ve yarın iki kat daha soğuk olacaksa, yarın hava kaç derece olacaktır?

Eğer bir şizofren diğer kişiliğini ölümle tehdit ediyorsa, bir rehinelik durumundan söz edilebilir mi?

Tabelacılar greve giderlerse, ellerindeki pankartlara bir şey yazabilirler mi?

Soyu tükenmekte olan bir hayvan, soyu tükenmekte olan bir bitkiyle besleniyorsa ne yapmalı?

Neden koyunlar yağmur yağdığında çekmezler?

Eğer bir kaplumbağanın kabuğu yoksa çıplak mıdır yoksa evsiz mi?

Vejetaryenler hayvan şeklinde krakerlerden yiyebilirler mi?

Eğer onları avlayamıyorsak bir turist mevsiminden nasıl söz edilebilir?

Evet arkadaşlar, uzun ve kapsamlı bir araştırmanın ardından, sizler için çok yararlı ve çok keyifli olacağına inandığım bir arşiv çalışmasını daha tamamlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu sorular onlarca internet sitesi gezilerek ve aralarından çeşitli elemeler yapılarak uzun bir çalışmanın ardından hazırlanmıştır. Tabii ki aralarından sevdiğiniz de olacak, sevmediğiniz hatta gıcık kaptığınız da olacak. Burada herkesi memnun edecek soruları bir araya getirmek pratikte pek mümkün değil. Bu nedenle olabildiğince geniş bir arşiv hazırlayarak en azından yediden yetmişe herkesin hoşuna gidecek bir şeyler bulma ihtimalini arttırmayı düşündüm ve öyle de olacağına inanıyorum. Umarım eğlenceli vakit geçirmişsinizdir.

Önceki İçerikMEGA Link Downloader (mega.nz hızlı indirme programı)
Sonraki İçerikEhliyet Sınavı İçin 3D Araba Oyunu İndir Oyna

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz