Kaynak Kitap Nedir? Kaynak Kitaplar Hakkında Bilgi

3-9-16-books-650x488-300x225.jpg (300×225)

İngilizcede kaynak kitap aslında Hristiyanlıktan dolayı Bible demektir. Bible ise Hristiyanların kutsal kitabı İncil’dir.

Fakat Türkçe’de kaynak kitaplar, araştırma ve incelemede yararlanılan kitaplardır ve aslında ders kitaplarını desteklemek amacıyla kullanılan kitap türüdür.

Öncelikle kaynak ne demek ona bakalım.

Türkçe sözlükte kaynak kelimesinin anlamı şudur:

Bir şeyin çıktığı yer, menşe.

Türkçe sözlükte kaynak kitabın anlamı ise şudur:

Kaynak Kitap: Bilgilerin ilk elden yani kitabı yazan yazar tarafından saptanması, belirlenmesi ve yazdığı kitapta gösterilmesidir.

Kaynak kitap gösterimi ve kullanımı 

Eğer bir araştırma yapıyorsak ve bu araştırmamız sırasında çeşitli kitaplardan alıntılar yapıyorsak, yazdığımız araştırma makalesinin altında alıntı yaptığımız kitapların ismini “kaynak kitaplar” başlığı altında referans olarak göstermemiz gerekir. Böylece insanlar sunduğumuz araştırmadaki bilgilerden şüphe ederse, bu kaynak kitaplara ulaşarak doğruluğunu araştırabilirler ve araştırmamızda referans gösterdiğimiz kitabın yazarını onurlandırmış oluruz.

slide_7.jpg (960×720)

Kaynak gösterme kurallarını öğrenmek için tıklayınız.

Kaynak kitapları nerelerde bulabilirsiniz?
Üniversitelerin kütüphanelerinde, devlet kütüphanesinde veya halk kütüphanelerinde yada D&R gibi büyük kitap satış mağazalarında bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra internette Google üzerinden araştırma yaparak kaynak kitapların dijital sürümlerine yani e-kitaplara ulaşmak mümkün. Üstelik genellikle ücretsiz oluyor.
Kaynak gösterme örneği
Slayt44

Yayımlandı

kategorisi