Ana Sayfa Bilgi Küpü Kendine Güven Kazanmanın Yolları 2017

Kendine Güven Kazanmanın Yolları 2017

971
0

Kendinize güveninizin hiç olmadığı zamanlarda bile kendine güvenen biri gibi görünmek için ne yapmalısınız?

Kendinize olan güveninizi kaybettiniz ama öyle biriymiş gibi görünmek de hiç istemiyorsunuz. Çünkü yeni bir iş için görüşmeye gidiyorsunuz, yeni bir sunum yapacaksınız veya yeni biriyle tanışmanız gerekiyor ve güvensiz bir ezik gibi görünmek size zarar verebilir. Aslında kendine güvenen birini taklit ederek gerçekten güven kazanabilirsiniz. İnsan psikolojisi böle bir şey. O zaman bu ipuçlarını uygulayarak anında öz güven kazanabilirsiniz.

2016-11-04_16-14-16

1- Göz Teması Kurun

Biriyle konuşurken gözlerine bakın veya birisi sizinle konuşurken göz teması kurun. Göz kontağı kurmak ve bunu korumak sizi daha güvenilir ve daha kararlı biri gibi gösterir.

2- Olaydan hemen önce pratik yapın

2016-11-04_15-54-08

Süpermen pozu gibi güçlü bir duruş sergilemeye çalışın. Avuçlar kapalı bir şekilde ellerinizi belinize koyun, göğsünüz dışarı doğru olsun ve yukarı doğru bakın. Böyle bir poz bilinçaltınıza olduğunuzdan daha güçlü ve kendine güvenli biri olduğunuzun gizli mesajını gönderir.

3- Zamanda yolculuk yapın

Geçmişte kendinize güveninizi hissettiğiniz ve öyle davrandığınız bir anınıza geri dönün ve o anı yeniden yaşayın. Böylece beyninizi kandırarak özgüveni yüksek biri olduğunuz konusunda onu ikna edebilirsiniz.

2016-11-04_16-13-52

4- Başarı için giyinin

Giydikleriniz kendinize olan güveninizi doğrudan etkiler. Kendine güvenen kişilerin giydiği semboilik ve resmi giysileri tercih edin ve böylece özgüvenli görünün.

2016-11-04_16-13-31

5- Yavaş, açık ve anlaşılır şekilde konuşun

Her cümleniz için yeterli zamanı ayrın ve söylediğiniz her kelimenin net bir şekilde anlaşıldığından emin olun. Bu nedenle hızlı konuşmamak önemli.

6- Destekleyici “kendi kendine konuşma” yönteminden faydalanın

Kendine güvenen ve rahat biri olabilir miyim diye kendi kendinize sorun. Bunu yaparken kelimelerin amacına (anlamına) kapılın ve içinize işlemesine izin verin. Araştırmaların gösterdiği kadarıyla insanın kendi kendine konuşması tıpkı ” kendini gerçekleştiren kehanetler” gibi performansını olumlu yönde etkiler.

2016-11-04_16-13-06

7- Ellernizi kullanın

Birini dinlerken ellerinizi bir arada (yakın) tutun böylece karşınızdakini huzursuz etmekten kaçınmış olursunuz. Konuşurken ise kelimeleri vurgulamak için el hareketlerinden faydalanın. Araştırmaların gösterdiği kadarıyla, konuşurken ellerini kullananlar daha yeterli ve yetenekli gibi algılanır.

Önceki İçerikGoogle’da Üst Sıralara Çıkmak İçin Ne Yapmalı? 2017 Yeni Yöntemler
Sonraki İçerikYabancı Dil Öğrenmenin Önemi Avantajları ve Faydaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz