Ana Sayfa Teknoloji Klavye Nedir ve Klavye Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi

Klavye Nedir ve Klavye Çeşitleri Hakkında Kısa Bilgi

30
0

Klavye bilgisayar, telefon ve tablet gibi akıllı cihazlara dışarıdan veri girişi yapmak ve cihazı kontrol etmek için kullanılan harici veya dahili donanımdır.

Örneğin laptoplarda klavye dahilidir ama masaüstü bilgisayarların pek çoğunda harici bir donanım olarak satın alınır.

Ayrıca klavyeleri fiziksel yani gerçek klavyeler ve dijital yani sanal klavyeler olarak da ikiye ayırabiliriz.

Windows 10’da Başlat’ı açıp klavye yazarak Enter’a basarsanız hemen sanal ekran klavyesini açabilirsiniz.

Bu klavyenin tuş dizilimi tıpkı fiziksel bir Türkçe Q klavye ile aynıdır.

Klavyeler kablolu ve kablosuz olarak da ikiye ayrılabilir. Birçok modern klavye USB ile yada kablosuz olarak bilgisayara bağlanırken, eski tip klavyeler PS/2 portu üzerinden bilgisayara takılır.

Ayrıca normal klavyeler ve multimedya klavyeler yani üzerinde müzik yada film gibi medya dosyalarını kontrol etmek için ekstra tuşlar bulunduran klavyeler olarak ikiye ayırabiliriz.

Son dönemde ise klavyeler daha çok oyun klavyesi ve normal klavye şeklinde yada mekanik klavye ile membran klavye olarak ikiye ayrılmaktadır.

Mekanik klavyeler daha çok profesyonel oyuncular tarafından daha hızlı olmak amacıyla kullanılır. Ayrıca metalik klavyeler doğası gereği daha dayanıklı yani uzun ömürlüdür. Fakat membran klavye sessiz, metalik klavye ise gürültülüdür hem de rahatsız edecek kadar. Yine de mavi switch yerine kırmızı switch alırsanız bu gürültü seviyesini biraz azaltabilirsiniz.

Oyun klavyelerinin düz klavyelerden farkı genellikle Full RGP ışık teknolojisi. Klavyenizin gökkuşağı gibi güzel renkler yaydığını düşünün. Odanın atmosferini bile güzelleştiriyor. Işığın şiddetini ve değişme sıklığını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.

Stelelseries Apex 3 serisi gibi bazı membran klavyeler de RGP ışıklara ve hatta mekanik tuş basım hissine sahiptir. Bunlara genellikle mekanik hisli klavye denir ve mekanik klavyelere yakın bir fiyatla satılır.

Ayrıca oyuncu klavyelerinde bazı özel fonksiyon tuşları bulunur ve bu tuşlara oyunlardaki görevleri atayabilirsiniz. Böylece daha hızlı ve daha kolay bir şekilde oyunları oynayarak daha başarılı olabilirsiniz.

Son yıllarda firmalar çok sattığı için ucuz mekanik klavyeler üretip pazarlamaktadır. Fakat bunlar hem kısa ömürlü hem yavaş hem de rahatsız edici bir kullanım sunuyor.

Dolayısıyla ucuz bir mekanik klavye almaktansa kaliteli bir membran klavye çok daha iyidir.

Önceki İçerikInstagram Yeni Yardım, Destek ve Şikayet Hattı 2021
Sonraki İçerikZyxel Modem Kurulumu 2021 Resimli Anlatım (Basit Kolay Yöntem)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz