Kredi kartının nakit çekime kapanması ne demek, nedeni ve çözümü

Merhabalar, bu yazımızda kredi kartının nakit çekime kapanması ne demek bilmeyenler için siz takipçilerimizi bu olayın nedenleri ve çözümü noktasında bilgilendireceğiz.

Ülkemizde 150 milyon civarında kredi kartı kullanılıyor. Fakat bunu bilinçli olarak kullanan çok az kişi var. Bence kredi kartı insanın doğasına aykırı ve normal bir insandan kredi kartını ölçülü kullanmasını beklemek biraz zor. Çünkü insanın zaafları var ve kredi kartını pazarlayanlar bu zaaftan faydalanarak zengin oluyorlar.

Neyse konumuza dönecek olursak, her kredi kartına belirli bir nakit avans sınırı belirleniyor. Bu sınır kişinin gelirine ve harcamalarına göre otomatik olarak ayarlanıyor. Dolayısıyla kendi kartınızın nakit çekim limitine göre her ay belirli bir nakit avans çekebiliyorsunuz.

Fakat nakit avans çektiğiniz hesabınızın borcunu düzenli olarak ödemezseniz, ilk olarak hesabınız nakit çekime kapatılır. Genellikle 1 sene içinde 3 defa borcunu ödemeyenlerin hesabı nakit avans çekimine kapatılmaktadır.

Bu durumda ne yapmalıyız?

Yapılacak ilk iş hesabın borcunu ödemektir. Mevcut borcu ödedikten sonra dakikalar içinde hesabınızın kısıtlaması kaldırılır ve yeniden nakit avans çekebilirsiniz. Borcu ödemenize rağmen saatler geçtikten sonra bile sınırlama kaldırılmadıysa, bankanızı arayarak sorunu çözebilirsiniz.

Fakat bir kere nakit çekime kapatıldığı için bankanız belirli bir süre size farklı kısıtlamalar uygulayabilir. Mesela nakit çekim limitinizi bir miktar düşürebilir. Eğer borcunuzu düzenli öderseniz, ileride yeniden bu limiti arttırabilir. Böyle durumlarda bankanın çağrı merkezini arayıp derdinizi anlatın ve güncel bilgileri alın.


Yayımlandı

kategorisi