Kullanıcıya tam yetki verme Windows 7 8 10 Xp Vista için

Windows bilgisayarda her kullanıcının farklı yetkileri ve izinleri olabilir. Mesela bir dosyayı değiştirmek için veya silmek için bir kullanıcıya tam yetki verilebilir veya hiç izin verilmeybilir.

Eğer bir kullanıcıya bütün yetkileri tam olarak vermişseniz o kullanıcının seviyesi Administrator yani yönetici konumunda demektir.

Windows bilgisayarda yepyeni bir kullanıcı hesabı açabilir ve bu kullanıcıya pek çok izin verebilir yada atama yapabilirsiniz.

Aşağıda sizlere herhangi bir kullanıcıyı Administrator yani yönetici yaparak tam yetkiyi nasıl vereceğinizi kısa ve öz biçimde anlatacağım.

Öncelikle aşağıdaki yolu izleyerek Kullanıcı Hesapları penceresini açın.

Bilgisayarım > Denetim Masası > Kullanıcı Hesapları

Ayrıca Başlat’ı açıp arama kutusuna “kullanıcı hesapları” yazarak da bu adrese gidebilirsiniz.

Karşınıza bu bilgisayardaki tüm kullanıcılar çıkacaktır. İzinlerini değiştirmek istediğiniz kullanıcıyı seçin.

kullanıcıya tam yetki verme

 

Daha sonra seçtiğiniz hesap için “Hesap Türünü Değiştirin” linkine tıklayın. Üstteki resimde bu linki görebilirsiniz.

kullanıcı admin türünü belirle

 

Karşınıza çıkacak olan pencereden “Yönetici” yazan kutuyu işaretleyin ve altındaki “Hesap türünü değiştirin” yazan butona tıklayın. İşlem tamamdır. Artık bu kullanıcı yönetici olarak atanmıştır ve bilgisayarda her türlü değişikliği yapma iznine sahiptir.

Dilerseniz aşağıdaki videoyu izleyerek bu işlemin nasıl yapıldığına canlı canlı şahit olabilir ve daha iyi öğrenebilirsiniz. Hepi top 39 saniyelik kısa bir videodur.


Yayımlandı

kategorisi