Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Laptop Açılıyor Ekran Gelmiyor Siyah Ekran Hatası Çözümü

Laptop Açılıyor Ekran Gelmiyor Siyah Ekran Hatası Çözümü

93
0

Merhabalar, bu yazımızda laptop açılıyor ekran gelmiyor ise yani siyah ekran hatasının nedeni ve çözümü noktasında sizlere yardımcı olacağız.

Dizüstü bilgisayar olarak bilinen laptopların donanım yapısı masaüstü bilgisayardan biraz farklı olduğu için açılışta görüntü gelmemesinin farklı sebepleri ve çözümleri olabilir. Ama genel itibariyle olayın kaynağında RAM, güç kablosu, ekran kartı veya anakart gibi bileşenler olduğunu söyleyebiliriz.

Laptop Açılıyor Ama Görüntü Gelmiyorsa Ne Yapılır?


Aşağıda laptop açılma ama ekran gelmeme sorununa karşı denenmiş ve en çok işe yaradığı kanıtlanmış olan en iyi çözüm yollarını paylaşıyorum. Eğer bunlardan hiçbirisi sorunu çözmez ise o zaman mutlaka bir bilgisayar tamircisine yada servisine göndermeniz gerekiyor.

Öncelikle bilgisayarın kapatma tuşuna basıp bir süre basılı tutarak (en geç 30 saniye civarı) laptopu tamamen kapatın.

2019 09 04 18 36 50 1

Sonrasında aynı hata devam ediyorsa, pili çıkartıp doğrudan fişini prize takarak laptopu açın.

2019 09 04 18 38 14 3

Belki de sorun laptopun ekranında olabilir. Bunu anlamak için laptopa bir HDMI kablosu takın ve herhangi bir masaüstü bilgisayarın monitörüne HDMI kablosunun diğer ucunu takarak görüntüyü aktarın. Eğer monitöre görüntü gelirse, demek ki laptopun ekranı bozulmuş. Bunun nedenleri arasında laptopun LCD ekranıyla ekran kartının sürücüsü arasındaki uyumsuzluk olabilir. Ekran kartının sürücüsünü güncelleştirin veya işe yaramazsa eski bir sürücü versiyonunu yükleyerek tekrar deneyin.

2019 09 04 18 40 46 5

Bazı laptoplarda FN tuşlarına yanlışlıkla basarak ekranı kapatabiliyorlar. FN tuşlarından ekranı açma tuşuna basınız.

Son olarak RAM bellek modüllerini yuvasından çıkartın ve düzgün bir şekilde yeniden yerine takın ama yuvasına iyice oturmasına özen gösterin.

2019 09 04 18 43 52 7

Eğer bu adımların hiçbirisi fayda sağlamadıysa en kısa zamanda servisini arayıp yardımcı olmalarını isteyin yada en yakın bilgisayar tamircisine gösterin.

Önceki İçerikModeme Benden Başka Kimse Girmesin
Sonraki İçerikWindows Sürücü Güncelleme Tarihini Öğrenme

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz