Ana Sayfa Teknoloji Güvenlik Lastik Kaç Yılda Değişmeli? Lastik Kaç KM Gider? Kaç Yıl Dayanır?

Lastik Kaç Yılda Değişmeli? Lastik Kaç KM Gider? Kaç Yıl Dayanır?

171
0

Araba lastikleri en fazla kaç sene dayanır? Araç lastiklerinin ömrü ne kadardır, kaç yıl gider? Lastikler En Geç Kaç Yılda Bir Değişmelidir? Kaç Yıl Dayanır?

Otomobilin lastiğinin değişme vakti geldiği nasıl anlaşılır? Neye bakılır? Lastik kaç km gider ve kaç mm olmalı? İşte kısa ve öz cevaplar…

Lastiklerin ömrü hem kullanılan lastiğin markasına ve modeline, hem kullanıldığı yol ve hava koşullarına, hem de süren adamın alışkanlıklarına göre değişir. Yani kimse bu soruya kesin bir cevap veremez.

Fakat en makul cevap her 50 bin kilometrede bir yada her 5 yılda bir lastikleri değiştirmektir. Lastikçiler de genellikle bunu tavsiye eder.

Peki lastiğimin kaç senelik olduğunu nasıl anlarım?

Lastiklerin üretim tarihi, lastiğin yanağında DOT kelimesinin sağ tarafındaki 4 sayılık kod ile gösterilir. Buradaki 4 sayıdan ilk ikisi üretildiği haftayı, son ikisi ise üretildiği yılı gösterir.

Aşağıdaki resimde çok net bir şekilde gösterilmiştir.

2019 07 25 02 36 47 1

Diğer bir kriter ise lastik aşınma seviyesidir. Eğer lastik sırtı çok fazla aşınıp, tavsiye edilen diş derinliği seviyesini 1,6 mm geçmişse, lastiğin değiştirilmesi gerekir.

Yaz lastikleri için yasal limit 1,6mm.

Sırt aşınma göstergesi olan TWI ise 3 mm diş derinliğinin altına düşerse, lastiğin değiştirilmesi gerekir. Zaten bu yasal sınırdır ve yakalanırsa ceza kesilir.

2019 07 25 02 46 38 3

Önceki İçerikTwitter Görünümü Özelleştir Renk Yazı Boyutu Arka Plan Değiştir
Sonraki İçerikBouncy Hills – Tavuk İle Engelleri Aşma Oyunu Android iPhone

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz