Lise Mezunu Polis Olma Şartları 2024-2025 Güncel

Lise Mezunu Polis Olma Şartları

Polislik, Türkiye Cumhuriyeti’nde iç güvenliği sağlamakla görevli bir meslektir. Polis olmak için belirli şartları taşımak gerekir. Bu şartlar, Türk vatandaşı olmak, lise mezunu olmak, KPSS taban puanını geçmek, sağlık şartlarına uygun olmak, boy ve kilo şartlarını taşımak, askerlik hizmetini yapmış olmak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak şeklindedir.

Türk Vatandaşı Olmak

Polis olmak için Türk vatandaşı olmak şarttır. Türk vatandaşı olmayan adaylar polislik sınavlarına katılamazlar.

Lise Mezunu Olmak

Polis olmak için lise veya dengi okul mezunu olmak gerekir. Lise mezunu olmayan adaylar polislik sınavlarına katılamazlar.

KPSS Taban Puanını Geçmek

Polis olmak için her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) en az 60 puan almak gerekir. Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise KPSS’den en az 80 puan almak yeterlidir.

Sağlık Şartlarına Uygun Olmak

Polis olmak için sağlık şartlarına uygun olmak gerekir. Polislik Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde belirlenen sağlık şartlarına uymayan adaylar polislik sınavlarına katılamazlar.

Boy ve Kilo Şartlarını Taşımak

Polis olmak için boy ve kilo şartlarına uygun olmak gerekir. Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmak polislik için engel teşkil eder. Ayrıca, adayların beden kitle indeksinin 18-27 aralığında olması gerekir.

Askerlik Hizmetini Yapmış Olmak

Erkek adayların polis olmak için askerlik hizmetini yapmış olması gerekir. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar polislik sınavlarına katılamazlar.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Olumlu Olmak

Polis olmak için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda adayların herhangi bir suçtan hüküm giymemiş veya adli sicil kaydının bulunmaması gerekir.

Lise Mezunu Polis Olmak İçin Başvuru Şartları

Lise mezunu polis olmak için aşağıdaki başvuru şartlarına uyulması gerekir:

 • Türk vatandaşı olmak
 • Lise veya dengi okul mezunu olmak
 • KPSS’den en az 60 puan almak
 • Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise KPSS’den en az 80 puan almak
 • Sağlık şartlarına uygun olmak
 • Boy ve kilo şartlarına uygun olmak
 • Askerlik hizmetini yapmış olmak
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak

Lise Mezunu Polis Olmak İçin Başvuru Süreci

Lise mezunu polis olmak için aşağıdaki başvuru sürecini takip etmek gerekir:

 • Polis Akademisi Başkanlığı’nın internet sitesinden başvuru kılavuzunu indirmek ve başvuru şartlarını incelemek
 • Başvuru kılavuzunda belirtilen tarihler arasında başvuru yapmak
 • Başvuru ücretini yatırmak
 • Ön sağlık kontrolüne girmek
 • Fiziki yeterlilik testi ve mülakata girmek
 • Başarılı olan adayların eğitime alınması

Lise Mezunu Polis Olma İçin Ön Sağlık Kontrolü

Lise mezunu polis olmak için başvuru yapan adayların ön sağlık kontrolüne girmesi gerekir. Ön sağlık kontrolünde adayların boy, kilo, renk körlüğü, işitme kaybı, görme kaybı gibi sağlık şartları kontrol edilir. Ön sağlık kontrolünden başarısız olan adaylar polislik sınavlarına katılamazlar.

Lise Mezunu Polis Olma İçin Fiziki Yeterlilik Testi

Lise mezunu polis olmak için başvuru yapan adayların fiziksel yeterlilik testine girmesi gerekir. Fiziksel yeterlilik testinde adayların koşu, barfiks, mekik ve durarak uzun atlama gibi hareketleri yapması gerekir. Fiziksel yeterlilik testinden başarısız olan adaylar polislik sınavlarına katılamazlar.

Lise Mezunu Polis Olma İçin Mülakat

Lise mezunu polis olmak için başvuru yapan adayların mülakata girmesi gerekir. Mülakatta adayların genel kültür, genel yetenek ve mesleki bilgi düzeyleri değerlendirilir. Mülakattan başarısız olan adaylar polislik sınavlarına katılamazlar.

Lise Mezunu Polis Olma İçin Eğitim

Lise mezunu polis olmak için başvuru yapan adayların başarılı olmaları halinde eğitime alınırlar. Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince adaylara polislik mesleğine yönelik


Yayımlandı

kategorisi