Microsoft Framework nedir kısaca ne işe yarar?

NET-Framework_1.png (513×481)

Çok kısa özetlemek gerekirse, Microsoft Framework aslında .NET teknolojisi ile yazılan programları çalıştırmaya yarıyor. Yani .NET kullanılarak kodlanan yazılımların içindeki kodları bilgisayara tanıtır. Dolayısıyla Microsoft Framework olmadığı takdirde bilgisayara yüklediğiniz programların çoğu çalışmaz. Microsoft Framework içinde pek çok farklı dil bulunmaktadır. Bunların her biri bilgisayar için gereklidir.

Örneğin Java diliyle yazılan programları çalıştırmak için nasıl bilgisayara Java Runtime Environment yazılımını yüklüyorsak ve Flash içeriklerden faydalanmak için nasılki bilgisayara Adobe Flash Player yüklüyorsak, .NET programlarından faydalanmak için de Microsoft Framework yazılımını yüklememiz gerekir.

Microsoft Framework’ün bütün sürümlerini aynı anda bilgisayara yükleyip kullanabilirsiniz. Mesela hem Microsoft Framwork 2.0 hem 3.5 hem de 4.0 versiyonlarını aynı anda bilgisayara kurabilirsiniz. Merak etmeyin bilgisayarı kasmaz, probleme yol açmaz ve yavaşlatmaz. Çünkü sadece işe yaradığı zamanlar çalıştırılır diğer zamanlar pasiftir.


Yayımlandı

kategorisi