Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Microsoft Word Belgesinin Boyutunu Küçültmek En İyi Yöntemler

Microsoft Word Belgesinin Boyutunu Küçültmek En İyi Yöntemler

461
0

Word dosyasını sıkıştırma ve boyut küçültme nasıl yapılır?

Normalde Word dosyalarının boyutu normalde çok kafaya takacak bir şey değil. Çünkü oyunların ve videoların boyutlarıyla karşılaştırıldığında çok küçük kalıyor.

Fakat eğer online olarak Word dosyasını paylaşacaksanız, bir arkadaşa e-posta ile yollayacaksanız veya bir web sitenin maksimum dosya yükleme boyutunu aşıyorsa, o zaman Word dosyasının boyutunu düşürmek gerekir. Bu yazıda kullanabileceğiniz en iyi 3 yöntemi anlatıyorum.

Microsoft Word Belgesinin Boyutunu Küçültme

1-Word 2007 ile birlikte artık DOC formatı eskide kaldı ve DOCX formatı kullanılmaya başlandı. Eğer elinizde hala DOC formatında ve boyutu büyük olan bir Word belgesi varsa, bu dosyayı Word programıyla açıp daha sonra Dosya menüsünden Dönüştür diyerek docx formatına çevirebilir ve böylece boyutunu önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

2- Word dosyasına resimler eklediyseniz ve boyutları büyükse, kaydederken Dosya menüsünden Farklı Kaydet seçeneğini tıklayın ve açılan pencerede Araçlar menüsünden Resimler Sıkıştır seçeneğini tıklayıp daha düşük bir çözünürlük değeri seçerek Word dosyasının genel boyutunu küçültebilirsiniz.

3- Eğer Word belgesinde özel bir yazı tipi (font) kullanıyorsanız ve bu font Word belgesini okuyacak kişinin bilgisayarında yoksa, o zaman kötü görünebilir. Bu nedenle Word dosyasının içine özel fontları yerleştirebilirsiniz ve bu dosyayı açanlar sizin seçtiğiniz font ile güzelce okuyabilir. Ama tabii ki bu yeni eklenen fontlar dosyanın genel boyutunu artırır.

Bu fontları silerek dosya boyutunu düşürebilirsiniz. Bunun için Dosya menüsünden Seçenekler‘e gelin ve Kaydet sekmesindeki Yazı Tipi (Font) Dosyalarını Dosyaya Göm (Yerleştir) seçeneğinin kutusundaki işareti kaldırın. Ayrıca genel sistem fontlarını yerleştirme (gömme) seçeneğini seçebilirsiniz.

Önceki İçerikÖğretmenler İçin Word, Excel ve PowerPoint Şablonları
Sonraki İçerikAndroid Konuşmayı Yazıya Çevirme Programları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz