İçeriğe geç

Modem Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

2019 08 14 00 47 02 1

Merhabalar, bu yazımızda modem kablo bağlantısı nasıl yapılır sorusuna cevaben resimli anlatım yaparak sizlere yardımcı olacağız.

2019 08 14 00 47 02 3

Yukarıdaki görsele dikkatlice bakın ve inceleyin. Aslında çok da fazla söze gerek olmasa bile, yine de kısaca en açık bir dille özet geçeceğim.

1 numarayla gösterilen kablo güç kablosudur. Yani modeme elektrik enerjisi gitmesi için bir ucunu modemin güç girişine, diğerini evdeki herhangi bir prize takmalısınız.

Zaten güç kablosunun ucu modemin arkasındaki yuvalardan sadece bir tanesine girebildiği için bunu yanlış bağlamanız mümkün değil. O yüzden bunu geçiyorum.

2 numarayla gösterilen kablo, klasik ev telefonunun çalışması için gerekli olan telefon hattı kablosudur. Yani onun modem bağlantısıyla direk bir alakası yoktur. Dolayısıyla bunu da geçiyorum.

3 numarayla gösterilen kablo Ethernet kablosudur. Yani kablolu olarak internete bağlanmak için ethernet kablosunun bir ucunu modemin arkasındaki LAN yuvalarından herhangi birine takmalı ve diğer ucunu da laptopun ethernet yuvasına yada masaüstü bilgisayar kasasının arkasındaki ethernet yuvasına takmalısınız. Merak etmeyin, zaten bu kablonun uyabildiği tek bir yuva bulunuyor. Dolayısıyla bilgisayarda farklı bir yere isteseniz bile takamazsınız. Sadece ethernet kablosunu yanlış bir yere takmak için çok zorlamayın yoksa kırarsınız. Sokmaya çalıştığınız yuvaya girmiyorsa fazla zorlamayın bu yuva yanlış demektir. Doğru yuvayı bulup bir kerede kolayca sokun ve iyice oturtun.

4 numarayla gösterilen kablo ise modeme internet bağlantısını getiren internet kablosudur. Yukarıdaki 2 numarada gösterilen ve telefona bağladığınız telefon kablosuyla tamamen aynı kablodur. Zaten internet hattı aslında telefon kablosu içerisinde farklı frekans kanallarından gönderilir.

Modemin bağlantılarını doğru bir şekilde yaptıktan sonra, modemin üzerindeki tüm ışıkların yanmasını bekleyin. Hepsi yanınca ve yanıp sönmeyi bırakarak sabit bir şekilde yanmaya başlayınca, bu defa modem yazılımının kurulumunu yapmanız gerekiyor. Özellikle de kablosuz ağa bağlanmak istiyorsanız, modemdeki internet hattına bir isim verecek ve korumak için bir şifre gireceksiniz. Böylece bulunan kablosuz ağlar arasında kendi internetinizi tanıyabilir ve şifrenizi girip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir