Modem Yeniden Başlatma Türk Telekom AirTies Tp-Link Tılgın

Selam arkadaşlar, bu yazımızda modemleri yeniden başlatma konusunda sizlere yardımcı olacağız. Anlatacağımız yöntem TP-LINK modemler, AirTies modemler, Tılgın modemler ve Türk Telekom’un ücretsiz olarak verdiği tüm modemler için geçerlidir yani işe yaramaktadır.

Nasıl ki bilgisayarda sorun çıktığında akla ilk gelen şey bilgisayarı kapatıp tekrar açmak yani yeniden başlatmak ise, aynı şekilde internet bağlantısında bazı problemler baş gösterdiğinde, yapılması gereken ilk iş modemi yeniden başlatmaktır.

Ayrıca internet hızı yavaşladığı zaman ve sayfalar çok geç açılmaya başladığı zaman modemi yeniden başlatmak akıllıca bir çözüm yöntemidir.

Modemi her yeniden başlattığınızda modemin içindeki yazılım kapanıyor ve yeni bir bağlantı oluşturuluyor. Dolayısıyla dış IP adresiniz değişiyor.

Tüm Modemler Nasıl Yeniden Başlatılır?


Markası ve modeli ne olursa olsun, bir modemi yeniden başlatmak için Power soketini çıkartıp yeniden takmak yeterlidir. Yani modeme elektrik gelmesini sağlayan güç kablosunu çıkarıp tekrar takmalısınız.

Fakat eğer modem sizden uzaktaysa, misal diğer odadaysa veya komşunuzla yada kardeşinizle ortak kullanıyorsanız, onların evine gidemeyeceğiniz için modemin arayüzüne giriş yaparak yazılım üzerinden modemi yeniden başlatabilirsiniz.

Öncelikle modem arayüzünü web tarayıcıda açın ve giriş yapın. Genellikle tarayıcının adres satırına ‘’192.168.1.1’’veya ‘’192.168.2.1’’ yazıp Enter’a basarak modem arayüzünü açabilirsiniz.

Turkcell için: Kullanıcı adı admin, şifre superonline yazarak giriş sağlayın.

Vodafone için: Kullanıcı adı vodafone, şifre vodafone yazarak erişim sağlayın.

TTNET için: Kullanıcı adı ttnet, şifre ttnet olarak giriş yapabilirsiniz.

Arayüze giriş yaptıktan sonra Sistem Araçları sayfasını açmak gerekiyor. Çünkü yeniden başlatma seçeneği genellikle bu sayfada bulunuyor.

Örnek olarak aşağıdaki resimde TP-LINK marka modemin yeniden başlatma seçeneği gösterilmiştir.

Önce soldaki menüden Sistem Araçları‘na tıklayın ve açılan ufak menüden Yeniden Başlat seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfadaki Yeniden Başlat butonuna basarak bu işi halledebilirsiniz.

Aşağı yukarı iki üç dakika sonra modem yeniden internete bağlanmış olacak.

Aşağıda AIRTIES marka modemlerde yeniden başlatma seçeneği gösterilmiştir.

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra soldaki menüden ARAÇLAR‘a tıklayınca açılan sayfadan Yeniden Başlat butonuna tıklamanız yeterlidir.


Yayımlandı

kategorisi