Mozilla Firefox Geçmişi Silme Temizleme 2016 Resimli Anlatım

MozillaFirefox.jpg (640×269)

Mozilla Firefox tarayıcısında geçmişi tamamen nasıl silerim?

2016-07-25_16-22-24

Öncelikle tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki alt alta üç çizgi simgesine tıklayın ve açılan menüden Geçmiş’e tıklayın. Alternatif olarak klavyeden CTRL + H tuşlarına birlikte basarak da Geçmiş’i açabilirsiniz.

2016-07-25_16-27-50

Üstte görünen ufak pencere açılacaktır. Burada göstermiş olduğum Yakın geçmişi temizle‘ye tıklayın.

Alttaki gibi daha ufak bir pencere açılacaktır. Aslında yukarıdakileri yapmadan direk olarak CTRL+Shift+Delete tuşlarına birlikte basarak doğrudan aşağıdaki pencereye ulaşabilirsiniz. Buraya ulaşmak için verdiğim iki yoldan hangisini tercih edeceğiniz size kalmış.

2016-07-25_16-29-29

Burada Temizlenecek zaman aralığı seçeneğinin karşısındaki açılır pencere butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi seçenekler çıkacaktır.

2016-07-25_16-31-20

Bu seçenekler arasından ihtiyacınıza göre birini seçip geçmişi silebilirsiniz. Mesela Bugün olarak seçerseniz, gün boyunca kaydedilen tüm geçmiş bilgileri silinir. Eğer şimdiye kadarki tüm geçmiş kaydını silmek isterseniz Her şey‘i seçin.

Ayrıntılar yazısının solundaki ok simgesine tıklayınca açılan menüden Geçmiş kayıtları tutulan öğeler içinden silmek istediklerinizi seçme şansınız oluyor. Bu menü alttaki resimde görünmektedir.

2016-07-25_16-33-41

Bu menüden kendi ihtiyacınıza göre Çerezler, Form ve arama geçmişi, Tarama ve indirme geçmişi, Önbellek, Site tercihleri, Etkin hesaplar ve Çevrimdışı site verileri gibi seçeneklerden birini veya birkaçını seçip silebilirsiniz. Bu seçimleri yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıntılar menüsüne hiç girmeden doğrudan Geçmiş’i silebilirsiniz.

Tüm tercihlerinizi yaptıktan sonra pencerenin alt tarafındaki Şimdi temizle butonuna tıklayın. Böylece geçmiş silinmiş olacak. Başka bir resimli anlatımda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

Not: Dilerseniz aşağıdaki videolu anlatımı izleyerek de Firefox geçmişi nasıl silinirmiş kısaca öğrenebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi