Müzik Aleti Çalmak Beyne Nasıl Fayda Sağlar ve Zekayı Geliştirir Mi?

Hangi müzik enstrümanlarını çalmak beyne iyi geliyor?

Merhabalar, bu yazımızda müzik aleti çalmak zekayı geliştirir mi, nasıl bir fayda sağlıyor sorusuna kısa ve öz bir cevap veriyoruz.

Beyinde sağ ve sol lob olmak üzere iki adet lob bulunur. Bunların görevleri farklıdır. Bir insanın ne kadar zeki olduğu, sağ ve sol lobu ne kadar iyi kullandığıyla alakalıdır.

Hem sağ lobu hem de sol lobu iyi kullanan insanlar daha zeki olurlar.

Peki sağ ve sol lobu geliştirmek için ne yapmalıyız? Hangi zeka egzersizleri sağ ve sol lobu geliştirir?

Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalara göre bu sorunun en iyi cevabı bir müzik enstrümanı çalmaktır.

Çünkü bilim adamlarının enstrüman çalan insanlar üzerinde yaptığı araştırmalar bize beyinde bazı yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin meydana geldiğini açıkça göstermiştir.

Enstrüman çalan insanların motor ve işitsel sistemi arasındaki bağlar güçlenmiş ve hayatın ileri safhalarında hem sosyal hayatlarında hem de iş hayatlarında ortaya çıkan sorunlarla daha kolay baş etmeyi bilmişler.

Peki ama neden?

Çünkü enstrüman çalmak için insanın iki elini de kullanması gerekiyor ve bundan dolayı sağ ve sol beyin kolayca gelişiyor. Uzun süre bu müzik aletlerini çalan kişilerin beyinlerinde kalıcı değişmeler ortaya çıkıyor. Normal bir insanda iki elin benzer hareketlerini kontrol eden motor bölgeleri arasındaki bağlar güçlüdür ama enstrüman çalan kişilerin elleri farklı işlerle aynı anda uğraştığı için bu bağlar zayıflar.

Mesela Leonardo Da Vinci aynı anda her iki eliyle kılıç kullanabiliyordu.

Son yıllarda sinir bilimciler beyin üzerine yoğun deneyler ve araştırmalar yaptı. Bunlar arasında en ilgili çekici sonuçlar ise insanlara müzik dinletince yaşananlardı.

Çünkü müzik dinleyen kişilerin beyninde farklı bölgelerde aynı anda hareketlenme meydana geliyordu. Kısacası müzik notalarının ahenkle dans etmesi gibi, beyin de ahenkle hareket etmeye başlıyordu.

Dolayısıyla müzik dinleyen insanların beyinleri bu kadar hareketleniyorsa, peki müzik çalanların beyninde neler olduğu merak edildi ve  bilim insanları çok geçmeden bunu da araştırdılar.

Ortaya çıkan sonuçlar çok büyük önem arz ediyor. Çünkü müzik aleti çalmakla vücudun her yerini çalıştıran spor hareketleri yapmak beyinsel hareketlenme açısından aynı etkiye sahipti.

Bu nedene çocuklarınızın henüz küçük yaşta bir müzik aleti çalması onların zeka gelişimi, sosyal hayatı ve kariyerleri açısından büyük önem taşıyor.


Yayımlandı

kategorisi