.nomedia dosyası nasıl açılır hangi uygulama açar?

Başlıkta geçen soru alakasız bir sorudur. İlk defa .nomedia adlı bir dosya gören Android kullanıcıları bunun ne olduğunu merak ediyor o yüzden dosyayı açıp içine bakmak istiyor.

Fakat bu öyle açıp bakacağınız bir dosya türünden değildir. Çünkü .nomedia dosyası boş bir dosyadır. Evet yanlış duymadınız içerisinde hiçbir veri yoktur.

Peki Android’li cihazlarda bu boş dosyanın ne işi var? .nomedia dosyaları ne işe yarıyor?

Ona da kısaca şu şekilde cevap verelim. Eğer bir klasörün içerisinde bulunan fotoları ve videoları Galeri’den gizlemek istiyorsanız yani Galeri’de görünmemesini istiyorsanız, o klasörün içinde bir adet .nomedia isimli boş dosya oluşturursunuz.

Böylece Android işletim sistemi bu boş dosyayı bir komut olarak algılar ve o klasördeki tüm resim ve videoları Galeride göstermez.

Yani .nomedia dosyasını açmak için boşuna bir uygulama falan aramayın. Buna gerek yok. İşinize yaramıyorsa silin gitsin.

Eğer yeni bir nomedia dosyası oluşturmak isterseniz, telefonunuzdaki dosya yöneticisini kullanabilirsiniz. Eğer telefonda yoksa o zaman Android marketten bir tane ücretsiz olanından indirin.


Yayımlandı

kategorisi