.nomedia dosyası nedir, nasıl oluşturulur, ne işe yarar?

Selamlar, bu yazıda .nomedia dosyasının ne olduğundan, ne işe yaradığından ve nasıl oluşturulacağından bahsedeceğim.

Kısaca .nomedia dosyası için içi boş bir dosya diyebiliriz.

Peki ne işe yarar bu .nomedia dosyası?

Android’li telefon ve tabletlerde klasördeki video, müzik ve fotoğrafların medya tarayıcısı tarafından taranmasına engel olur. Dolayısıyla bir klasörün içerisinde .nomedia dosyası varsa, o klasördeki resimleri ve videoları Galeri’de göremezsiniz.

Dolayısıyla bundan sonra bazı özel fotoğraf yada videolarınızın Galeri içerisinde görünmesini istemiyorsanız, bu fotoğraf ve videoları ayrı bir klasör içine taşımanız ve bu klasörde içi boş bir .nomedia dosyası oluşturmanız yeterli olacaktır. Böylece fotoğraf ve videoları Galeriden gizlemiş olacaksınız.

Dolayısıyla her ne kadar içeriği boş bir dosya olsa bile, Android işletim sistemi .nomedia dosyasını bir komut olarak algılar.

.nomedia dosyası oluşturmanın en kolay yolu nedir?

Telefonunuzda halihazırda bir dosya yöneticisi uygulaması varsa bununla kolayca .nomedia dosyası oluşturabilirsiniz. Zaten içi boş olacağı için tek yapmanız gereken Yeni Dosya (New File) seçeneğine basıp isim olarak .nomedia yazmak.

Dilerseniz ES File Explorer isimli ücretsiz uygulamayı Google Play üzerinden yükleyip bununla da .nomedia dosyası oluşturabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi