Oyunlarda RNG Nedir ve Ne İşe Yarar?

Merhabalar, bu yazımızda oyunlarda RNG nedir ve ne işe yarar sorusuna cevaben kısa bir makale hazırladık.

Öncelikle RNG‘nin İngilizce açılımının Random Number Generator olduğunu söyleyelim. Türkçesi ise rastgele sayı üretici demektir.

Ortak şifreleme türlerinde kullanılan RNG güvenlik merkezli sistemlerde kritik önemdedir.

Ganimetlerin toplandığı Diablo, Borderlands ve Destiny benzeri çevrimiçi oyunlarda çok önemli bir görevi yerine getiriyor.

Mesela bir düşmanı yendiğiniz zaman onun düşürdüğü ödülün aynı olmadığını hep farklı olduğunu görürsünüz. Çünkü RNG sayesinde bunu rastgele olarak çeşitlendiriyorlar.

Yani şanslıysanız nadir bulunan bir eşyayı alabilirsiniz. Eğer şansızsanız, üst üste en düşük seviyedeki zırhları almak zorunda kalabilirsiniz.

Fakat her şeyi tamamen şansa bırakmak oyunun dengesini bozacağından dolayı, açılan ilk hazine sandığında en iyi silahları almanız önlenir. Yani oyundaki seviyenize bağlı olarak belirli ekipmanlar ve eşyalar arasından rastgele biri verilir.

Mesela Pokemon oyununda vahşi pokemon ile kaç defa saşacağınızı ve karşınıza çıkacak yaratıkların türlerini RNG sistemi rastgele olarak belirler. Ama az önce de ifade ettiğimiz gibi, tamamen bir rastlantısallık yerine, kontrollü bir rastlantıdan faydalanılır.

Kısacası oyunlarda her işi manuel olarak el ile yapmaktan ziyade, RNG sayesinde bir algoritma yardımıyla oyunun içeriği oluşturulur. Rastlantının sınırlandırılması yani kontrol altına alınması işlemini bu algoritma yerine getirir.


Yayımlandı

kategorisi