Pasaporta Telefon Kaydetme (İşletme) Nasıl Yapılır? 2019

Öncelikle yurt dışından getirdiğiniz her telefon için 1500 TL vergi dairesine ödeme yapmanız gerekiyor. Sonrasında E-devlet sitesinden IMEI kayıt işlemine geçeceğiz. Garanti, Denizbank, İş Bankası, Halk Bankası, ING, Ziraat ve Vakıfbank’tan bu harcı yatırabilirsiniz.

Fakat benim tavsiyem gelir idaresi başkanlığının sitesine girip oradan bir formu doldurarak kestirmeden harcı ödemeniz yönünde olacak. Böylece bankaya gitmek yada sıra beklemek derdinden kurtulacaksınız.

Gelir İdaresi Başkanlığı Cep Telefonu Harcı Ödeme sayfasına gitmek için tıklayınız

Üstteki linke tıklayınca karşınıza aşağıda resimde gördüğünüz form çıkacak. Kimlik bilgilerinizi ve IMEI numarasını yazarak ÖDE butonuna basıp ödemeyi yapınız. Devletin resmi sitesi olduğu için %100 güvenlidir ödeme yaparken endişeniz olmasın.

Ödeme işlemi bitince şimdi sırada E-Devlet sitesine gidip yeni aldığınız telefonun IMEI numarasını pasaporta işletmek var.

Bunun için öncelikle aşağıdaki linke tıklayın ve açılan sayfada e-devlet hesabınızın şifresini girerek giriş yapın. Eğer e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız, postaneden 5 lira ödeyerek yenisini alabilirsiniz. Türkiye vatandaşı olan herkese otomatikman bir e-devlet hesabı açılmaktadır. Gidip şifresini postaneden alarak kullanabilirsiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

Giriş yaptıktan sonra açılan ana sayfanın üst tarafındaki arama kutusuna IMEI Kayıt Hakkı Sorgulama yazıp Ara butonuna tıklayın ve çıkan ilk sonuca tıklayın. Aşağıdaki resimde 1, 2 ve 3 numaralı oklarla gösterilmiştir.

Aslında hiç aramayla uğraşmadan direk olarak aşağıdaki linke tıklayarak da IMEI kayıt hakkı sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama

Ben daha önce hiç yurt dışı bir telefon kayıt ettirmediğim için doğal olarak aşağıda gördüğünüz Kayıt yaptırabilirsiniz mesajıyla karşılaştım. Bence ekranda yazılan uyarıları dikkatlice okuyunuz.

Eğer sizin de kayıt hakkınız varsa, o zaman aşağıdaki bağlantıya tıklayarak E-Devlet sitesindeki IMEI kaydetme sayfasını açın.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet

Açılan sayfada en alttaki Devam Et butonuna tıklayın. Aşağıdaki uzun form sayfası karşınıza çıkacak. Üşenmeden tüm bilgileri doğru olarak doldurun ve sayfanın en altındaki Devam Et butonuna tıklayın. Yeni telefonun IMEI numarasını öğrenmek için telefonda *#06# tuşlarını kodlamak yeterlidir. Yurda giriş yaptığınız belge numarası ve telefonun hangi ülkeden alındığını gösteren belgeyi girmek zorunludur. Zorunlu alanların hepsi başında * (yıldız işareti) ile işaretlenmiştir.

Son olarak açılan sayfadan işlemi onaylayarak tamamlayın. Böylece yeni telefonunuz pasaporta kaydedilecek.

Takıldığınız yerler veya kafanıza takılan sorularla ilgili teknik destek almak için aşağıdaki yorum kutusundan bize ulaşabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi