Ana Sayfa Programlar Programsız Dosya Klasör Şifreleme Windows 10/8/7/XP

Programsız Dosya Klasör Şifreleme Windows 10/8/7/XP

15832
10

2016-08-11_02-43-07

Windows bilgisayarda dosyaları veya klasörleri şifrelemek için herhangi bir programa ihtiyacınız yok.

Bir dosyaya şifre koymak için tek ihtiyacınız olan şey zaten her bilgisayarda yüklü olan WinRAR programıdır.

Dosya sıkıştırma ve arşiv dosyalarını görüntüleme (açma) programı olan WinRAR günümüzde neredeyse her bilgisayarda var. Hatta bilgisayara format attıktan sonra kurulacak ilk programlar arasında gösterilir.

Yine de eğer bilgisayarınızda yüklü değilse aşağıdan uygun sürümü indirin;

WinRAR İndir – 32 bit

Winrar İndir – 64 bit

WinRAR ile dosyalar ve klasörler nasıl şifrelenir?

Öncelikle şifre koymak istediğiniz dosyaya veya klasöre fareyle sağ tıklayın ve açılan menüden Arşive ekle’ye tıklayın.

2016-08-11_02-32-02

Açılan pencerede ok işaretiyle gösterdiğim Parola seç‘e tıklayın.

2016-08-11_02-33-15

Açılan ufak pencerede seçtiğiniz bir şifreyi her iki kutuya da aynı şekilde girin. İki kutuya da gireceğiniz parolanın aynı olmasına dikkat edin ve bu parolayı unutmamak için ya bir kenara not edin ya da akılda kalıcı bir şifre seçin. Şifrenizin zorluk seviyesini arttırmak için en az 8 karakterden oluşan bir şifre seçin.

2016-08-11_02-34-56

Eğer dosya isminin de şifrelenmesini yani başkaları tarafından görünmemesini isterseniz Dosya isimlerini şifrele yazan kutuyu işaretleyin. Son olarak Tamam butonuna tıklayın ve döneceğiniz ilk pencerede tekrar Tamam butonuna tıklayarak işlemi bitirin.

Hayırlı olsun, artık seçtiğiniz şifreyi bilmeyenler asla bu dosyayı açamaz.

Bu da videolu anlatım:

Önceki İçerikKablosuz İnternete Bağlananları Görme
Sonraki İçerikDosya Şifreleme Programı Full İndir Windows 10-8-7-XP

10 YORUMLAR

  1. Ben merak ettiğim için yaptım ama WinRAR ile değil klasörümün üstünü sağ tık-özellikler-gelişmiş’te şifreleme vardı.Denemek amacıyla yaptım ama sonra internetten bir şey indirdiğimde hep üstüne anahtar resmiyle geldi ama tıkladığımda şifre sormuyordu.Bende anahtardan kurtulmak için gelişmişten o parola tikini kaldırmak gerekiyor.Her indirdiğimde onunlu uğraşmak istemiyorum.Onu tamamen nasıl kaldırabilirim?Yardım edermisiniz????

    • Bu resimli anlatım zaten Windows 10’lu bir bilgisayarda yapılmıştır. Dolayısıyla kesin olarak Arşive Ekle seçeneğinin gözüktüğünü söylemem gerekiyor. Eğer sizde bir dosyaya sağ tıkladığınızda bu seçenek görünmüyorsa, demek ki siz henüz WinRAR programını yüklememişsiniz. Yukarıda linkini verdim. Oradan WinRAR’ı indirip bilgisayara kurun. Ondan sonra bu seçenek görünecektir.

    • Arşive Ekle dedikten sonra çılan pencerenin en üst kısmında sekmeler var. O sekmelerden Genel yazan sekmenin açık olduğundan emin olunuz.

    • Haklısın dostum ama gereken Winrar programı zaten neredeyse tüm bilgisayarların yüzde 99’unda var olduğu için programsız şeklinde belirttim. Yani ekstra bir programa gerek kalmadan anlamında.

  2. ağa programsız diyon winrar programını kullanıyon adam yeni format atmış pc ye mesela nerde her bilgisayarda microsoft malı mı winrar da her pc de ön yüklü gelcek.

    • Haklısın kardeş. Fakat WinRAR dünyadaki bilgisayarların çok büyük çoğunluğunda zaten olduğu için hatta Türkiye’de yüzde 99’unda olduğu için asıl söylemek istediğim ekstra bir program yüklemeye gerek kalmadan dosya şifrelemek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz