Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Shift Tuşu Nedir, Ne İşe Yarar, Görevleri Nelerdir?

Shift Tuşu Nedir, Ne İşe Yarar, Görevleri Nelerdir?

462
0

Shift Tusu Ne Ise Yarar 1

Bilgisayar klavyesindeki Shift tuşunun görevi nedir? Shift tuşu hangi kısayol kombinasyonlarında ve nasıl kullanılır? Gelin kısaca göz atalım.

Öncelikle klavyede 2 adet Shift tuşu olduğunu, klavyede Shift yazarak yada sadece yukarı yönlü ok simgesiyle gösterildiğini ve Shift tuşunun kendi başına bir görevi olmadığını belirtelim.

Yani sadece Shift tuşuna basarsanız hiçbir şey olmaz veya yazmaz. Dolayısıyla Shift tuşunu ancak başka tuşlarla birlikte kullanırsak (basarsak) bir anlamı olur.

Shift tuşu ile büyük ve küçük harf yazımı

Shift’in en çok işe yaradığı yerlerden biri de büyük/küçük harf kullanımıdır.

Normalde klavye tuşları küçük harf yazar ama bazen cümle başında veya özel isimlerin ilk harfinde büyük harfe ihtiyaç duyabiliriz. Böyle zamanlarda örneğin büyük A harfine ihtiyaç duyduğumuzda, Shift ve A tuşuna birlikte basarsak büyük A harfi yazmış oluruz.

Klavye 1 3

Eğer Caps Lock tuşu açıksa yani klavye tuşları normalde büyük harf yazıyorsa, bu defa Shift ve A tuşlarına basarsak, küçük a harfini yazacaktır.

Shift tuşu ile bazı özel karakterlerin yazımı

Klavyede kafa karıştıran çok fazla tuş olmasın diye, bazı özel karakterler diğer tuşların farklı bir kombinasyonu olarak eklenmiştir.

Örneğin üst taraftaki sayı tuşlarına dikkat ederseniz, her birinin üzerinde bir veya 2 adet farklı özel karakter göreceksiniz. Bu sayılara basarsanız üzerindeki sayıyı yazar ancak Shift veya Alt tuşuyla birlikte basarsanız, üzerindeki diğer özel karakterleri yazar.

Örneğin aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi Shift ve üstteki 0 (sıfır) tuşuna birlikte bastığınız zaman = (eşittir) işaretini yazar.

Klavye 2 5

Önceki İçerikVk Videoları Nasıl İndirilir? Programsız PC Android iPhone İçin
Sonraki İçerikKlavyede olmayan işaretler nasıl yapılır? Kolay yöntem

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz