Ana Sayfa Teknoloji Güvenlik Şifremin Çalındığını Nasıl Anlarım? 2017

Şifremin Çalındığını Nasıl Anlarım? 2017

775
0

Yeni karşılaştığım bir web siteyi sizlere tanıtmak istiyorum. Bu sitenin veri tabanında 300 milyondan fazla şifre var. Fakat bu şifrelerin hepsi çeşitli yollarla sızdırılmış ve çalınmış şifrelerdir.

Eğer kendinize yeni bir şifre seçtiyseniz, bu şifrenin daha önce çalınan şifreler arasında olup olmadığını öğrenmeniz güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Çünkü çalınan bir şifrenin başkaları tarafından bulunması ve hesaplarınızın ele geçirilmesi nispeten çok daha kolay olacaktır.

Üstelik şifrenin çalınıp çalınmadığını görmek ise son derece kolay. Yalnızca şifrenizi giriyorsunuz ve pwned? yazan butona tıklayarak sonuca bakıyorsunuz. Toplamda 300 milyon çalıntı şifre arasında sizin şifrenizi sorguluyor ve hemen sonucu gösteriyor.

Ayrıca eğer şifre yerine e-posta adresinizi girerseniz, bu hesabın şifresinin çalınıp çalınmadığını da öğrenebilirsiniz. Üstelik bu siteye abone olarak, ilerde girdiğiniz şifrelerin çalınması durumunda sizi uyarmasını sağlayabilirsiniz.

Bu projenin arkasındaki yaratıcısı olan Troy Hunt’un bizlere bir de önerisi var. Sakın aynı şifreyi farklı hesaplar için kullanmayın diyor. Her iş için kullanacağınız şifre birbirinden farklı olsun diye de ekliyor. Çünkü bu şifrelerden birisi ele geçirilirse, diğer hesaplarınız güvende kalmaya devam edecektir.

Sözünü ettiğim siteyi ziyaret etmek ve şifre sorgulamak için tıklayınız: https://haveibeenpwned.com/Passwords

Bu isteye abone olarak uyarı almak için tıklayınız: https://haveibeenpwned.com/NotifyMe

Önceki İçerikIcecream Password Manager İndir Lastpass Benzeri Alternatif Şifre Saklama Otomatik Giriş Programı
Sonraki İçerikÜcretsiz Vektörel İkonlar İndirmek İçin En İyi 5 Web Site

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz