Ana Sayfa Bilgi Küpü Siyah Araba ve Beyaz Araba Güneşte Sıcaklık Farkı

Siyah Araba ve Beyaz Araba Güneşte Sıcaklık Farkı

41
0

Merhabalar, bu yazımızda siyah ve beyaz arabaların güneş altında kaldığı zaman ne kadar ısınacağı ve aralarında kaç derece sıcaklık farkı olacağı konusunda sizlere yardımcı olacağız.

Öncelikle güneş altında uzun süreler kalan her renkteki aracın mutlaka ısınacağınız hem de epey ısınacağını belirtelim. Yani sizi sıcaktan koruyacak bir renk bulunmuyor.

Fakat belirli renklerin diğerlerine oranla ısıyı daha az tuttuğu yani gelen güneş ışınlarını absorbe etmek yerine yansıttığı biliniyor. Bunlar arasında siyah renk ısıyı en çok tutan beyaz renk de ışığı en çok yansıtan renkler olarak biliniyor.

Dolayısıyla araç sıcaklıklarını test ederken bu iki rengi ele almak mantıklı. Zaten sıcak ülkelerde genellikle açık renkli araçlar tercih ediliyor. Ayrıca ikinci el araç satarken de beyaz renkliler daha avantajlı oluyor.

MikesCarInfo adlı YouTube kanalında siyah arabanın, beyaz arabanın ve gri arabanın güneşte ne kadar ısınacağı üzerine bir test gerçekleştirildi.

Buna göre siyah araba 70 dereceye kadar ısınırken, beyaz araba sadece 44 dereceye kadar ısındı. Gri araç ise 63 derece ısınarak hayal kırıklığı yarattı.

Aşağıdaki videodan bu testi izleyebilirsiniz.

Önceki İçerikAndroid Telefonda Otomatik Saat Ayarı Nasıl Kapatılır?
Sonraki İçerikOdnoklassniki.ru (ok.ru) video indir hızlı ve programsız HD kalite online site

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz