Eş Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? Eşin Anlamdaşı Ne?

EŞ kelimesinin eş anlamlısı ne? EŞ sözcüğünün anlamdaşı hangi kelime?

İşte Eş Anlamlısı:
EŞ = KARI / KOCA, arkadaş, aynı, benzer, benzeri, hatun, kadın, koca, nazir, ortak, örnek, partner, refika, zevce ve zevç

EŞ ve KARI / KOCA sözcükleri aynı anlama gelir. Bu nedenle bu iki sözcüğü birbirinin yerine kullanabilirsiniz. Dolayısıyla eş anlamlı kelimelerdir.
Ayrıca arkadaş, aynı, benzer, benzeri, hatun, kadın, koca, nazir, ortak, örnek, partner, refika, zevce ve zevç gibi kelimeler de EŞ ile aynı manaya gelir. Ama her durumda birbirinin yerine kullanılamazlar. Çünkü EŞ kelimesinin aşağıda gösterdiğimiz gibi birkaç farklı manası vardır. Dolayısıyla cümle içindeki anlamına göre eş anlamlısı da değişir.
EŞ sözlük anlamı:

  1. Birbirinin aynı olan veya birbirine çok benzeyen iki şeyden her biri, benzer
  2. Karı kocadan her biri, hayat arkadaşı, refik, refika
  3. Birlikte yaşayan dişi ve erkek hayvandan her biri.
  4. İkişer kişilik gruplarla oynanan oyunlarda, ortak oynayan iki kişiden her birinin öbürüne göre durumu, partner.
  5. Kuma, ortak.
  6. Arkadaş.
  7. Etene.
  8. Dölütle dölyatağını birbirine birleştiren, doğum sırasında çocuktan sonra çıkan; halk arasında çocuklaeş tutulan, bu nedenle çocuğun yazgısını, karakterini, gelecekteki işini etkileyeceği inancıyla birtakım geleneksel ve büyüsel işlemlerden geçirilen zar.
  9. Bkz. döleşi

Aşağıdaki tabloda her sınavda işinize yarayacak istasyon, işçi, çabuk, kafa, kalp, delil ve nefes gibi kelimelerin eş anlamlıları verilmiştir mutlaka göz atmanızda fayda var.
Bu yazıda EŞ kelimesinin eş anlamlısını paylaştık. EŞ ile KARI / KOCA gibi birbiriyle eş anlamlı yani anlamdaş olan diğer sözcük örneklerini görmek için buraya tıklayarak Eş Anlamlı Kelimeler arşivimize bakabilirsiniz.

Ayrıca zıt anlamlı sözcüklere bakmak isterseniz buraya tıklayarak Zıt Anlamlı Kelimeler arşivimize bakmanızı öneririz.


Benzer Sorular

Yorum Yaz