Fakir Eş Anlamlısı Nedir? Fakirin Eş Anlamlısı (Anlamdaşı) Ne?

FAKİR kelimesinin eş anlamlısı ne? FAKİR sözcüğünün anlamdaşı hangi kelime?

İşte Eş Anlamlısı:
FAKİR = YOKSUL, FUKARA, zavallı, muhtaç, garip

FAKİR ve YOKSUL ile FUKARA sözcükleri aynı anlama gelir. Bu nedenle bu iki sözcüğü birbirinin yerine kullanabilirsiniz. Dolayısıyla eş anlamlı kelimelerdir.
Ayrıca “zavallı, muhtaç, garip” gibi kelimeler de FAKİR ile aynı manaya gelir. Ama her durumda birbirinin yerine kullanılamazlar. Çünkü FAKİR kelimesinin aşağıda gösterdiğimiz gibi birkaç farklı manası vardır. Dolayısıyla cümle içindeki anlamına göre eş anlamlısı da değişir.
FAKİR sözlük anlamı:

 1. Geçimini güçlükle sağlayan, yoksul, fukara, zengin karşıtı

  En fakir köyler taştandır ve üstü kiremittir.

  F. R. Atay

 2. Olması gerekenden az

  Seni fakir, soluk bir dekor içinde görmek istemem.

  M. Yesarî

 3. Zavallı, kimsesiz

  Hey gidi kahpe felek, gençliklerine doymadan gitti fakirler.

  H. Taner

 4. Kişinin alçak gönüllülük göstermek için kendisine verdiği san

  Fakir dün ziyaretinize geldimse de bulamadım.

  Şemseddin Sami

 5. Hindistan’da yokluğa, eziyete kendini alıştırmış derviş.
 6. yoksul
 7. Yoksu
 8. Zavallı, garip.
 9. Derviş.
 10. Biçare, muhtaç, yoksul. İslam dini, ev kirası, yiyecek, içecek, giyecek, ilaç, yakacak gibi zorunlu ihtiyaçları karşılandıktan sonra yılda 96 gram altın alabilecek kadar geliri olmayanları fakir sayar. Fakirlerden vergi alınmaz, İslam devleti zorunlu ihtiyaçlarını karşılamada, tedavi, tahsil (öğrenim), yolculuk gibi durumlarda fakirlere yardım eder. Çağımızda insanların çoğunun yoksun olduğu sosyal güvenliğe kavuşturur. Bu sebeple de fakir-zengin arasında düşmanlık, zıddiyet, gerginlik, çatışma olmaz. Toplumda denge, huzur, mutluluk, sükun ve sosyal adalet sağlanır. (İnsanlardan istiğna ederek kendini ibadet ve taata, Kur’an ve iman ve İslamiyet hizmetine vakfeden zatlara da manen zengin manasına fakir denildiği de görülmüştür.)

Aşağıdaki tabloda her sınavda işinize yarayacak “çaba, zıt, duyuru, temiz, çeşit ve gizem” gibi kelimelerin eş anlamlıları verilmiştir mutlaka göz atmanızda fayda var.
Bu yazıda FAKİR kelimesinin eş anlamlısını paylaştık. FAKİR ile YOKSUL gibi birbiriyle eş anlamlı yani anlamdaş olan diğer sözcük örneklerini görmek için buraya tıklayarak Eş Anlamlı Kelimeler arşivimize bakabilirsiniz.

Ayrıca zıt anlamlı sözcüklere bakmak isterseniz buraya tıklayarak Zıt Anlamlı Kelimeler arşivimize bakmanızı öneririz.


Benzer Sorular

Yorum Yaz