Ana Sayfa Teknoloji Sorunsuz IPTV İzlemek İçin İnternet Hızı En Az Kaç MB Olmalıdır?

Sorunsuz IPTV İzlemek İçin İnternet Hızı En Az Kaç MB Olmalıdır?

1306
0

Son yıllarda IPTV oldukça gelişen bir sektör olmaya devam ediyor. Her geçen gün kullanıcı kitlesini artıran  IPTV servisleri hala daha pek çok kişi için bilinmeyen bir kapalı kutu olma özelliğini devam ettiriyor. IPTV nedir ve ne işe yarar diye merak edenler şu makalemize göz atabilir. IPTV kanalları rahat bir şekilde donmadan ve takılmadan, yüksek kalitede izlemek için minimum internet hızının kaç olması gerektiğini öğrenmek isteyenler ise doğru sayfada bulunuyorlar ve yazımızı okumaya devam edin.

Eğer televizyonda iptv uygulamasıyla izleyecekseniz, mümkünse internet kablosunu akıllı TV’ye takarak izleyin. Eğer mümkün değilse, o zaman modemi TV’ye olabildiğince yakında tutun. Çünkü TV’den iptv izlemek için internetin gayet hızlı olması gerekmektedir. Modemi yaklaştırma şansınız yoksa, WiFi sinyal güçlendiricilerden birini satın alabilirsiniz. Yaklaşık 80-100 TL arası fiyatı bulunuyor. Eğer TV’de donma yaşıyorsanız, internete bağlı olan diğer telefon ve bilgisayarların bağlantısını keserek, sadece TV’yi internete bağlayın. Bu şekilde donmadan izleme şansınız artar.

Eğer akıllı telefonda iptv izleyecekseniz, o zaman 8MB’lik bir hız bile yeterli oluyor. Zaten günümüzde 4.5G sayesinde mobil internet hızı gayet artmış durumda. Fakat internet kotanıza dikkat edin yoksa göz açıp kapayıncaya kadar bitebilir.

Eğer bilgisayarda iptv izleyecekseniz, en az 10MB ve üzeri bir hız gerekmektedir. Eğer donma yaşıyorsanız, interneti kullanan diğer programları kapatarak tekrar deneyin. Hala donmalar devam ediyorsa, internete bağlı olan diğer cihazları (telefon, tv vs) kapatın yada internet bağlantısını kesin.

Bu arada eğer internetiniz paylaşımlı ise yani arkadaşınız, komşunuz veya akrabanız ile iki yada üç ev olarak paylaşıyorsanız, o zaman iptv izlerken büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. İnternet hızınız büyük oranda düşmeler yaşayacağı için, ha bire görüntü takılacak ve zaten full HD yayınları izlemeniz çok zor.

 

Önceki İçerikModem Kablo Bağlantısı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım
Sonraki İçerikE-Destek (IHS) Şifre Değiştirme Resimli Anlatım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz