Sosyal Medya Hesabı Çalmanın Cezası Nedir? Facebook Instagram Twitter

Merhabalar, bu yazımızda sosyal medya ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birine yanıt veriyoruz. Pek çok cahil gencimiz Facebook şifresi kırma, Twitter hesabı çalma yada başkasının Instagram hesabını ele geçirmek için internette araştırma yapıyor ve çeşitli programlara yada hileli yöntemlere başvuruyor.

Bu cahil arkadaşlarımız maalesef yapacakları bu eylemin yani bir başkasına ait olan sosyal medya hesabını çalarak ele geçirmenin Türk ceza kanununa göre suç olduğunu bilmiyorlar.

Üstelik ucunda hapis cezasının bile olduğu bir suçtan söz ediyoruz.

Dolayısıyla eğer birisi sizin Facebook, Twitter, WhatsApp, YouTube yada Instagram hesabınızı çaldıysa ve bu kişinin kim olduğunu biliyorsanız, gidip karakola şikayet edebilir ve mahkemeye verebilirsiniz.

Peki sosyal medya hesaplarını hacklemenin ve ele geçirme suçunun cezası ne?


Gelin bu konuda Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine kısaca göz atalım.

243/1’e göre bir bilişim sisteminin tamamına veya bir kısmına hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimse bir aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Örneğin bir kimsenin twitter hesabına girme, email hesaplarını ve mesajlarını kontrol etme, telefona fiziken girip mesajlaşmalara bakma, hacker marifetiyle bir bilgisayardaki verilere uzaktan girme eylemleri bu kapsamda değerlendirilir. Buradaki girmek eylemiyle bilişim sistemlerinin oluşturduğu soyut sanal alana girmektir. (2) Bu fiziken olabileceği gibi hacker marifetiyle de olabilir. Bilişim sistemlerine girme esnasında başka bir suç da işlenirse ayrıca bundan da cezalandırılır. Örneğin bir bilgisayara girip kişisel veriler de ele geçirilmişse, örneğin kişinin fotoğrafları alınmışsa, ayrıca TCK 136. maddesindeki kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme suçu da işlenmiş olur. Bu halde 2 yıldan 4 yıla yargılama yapılır. (3) Bilişim sistemine erişim esnasında kasıt olmaksızın bazı veriler yok olmuşsa 243/3’e göre fail hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (Neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç)

TCK 244. maddede ise bilişim sistemlerinin düzenli işleyişi koruma altına alınmıştır. Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Örneğin bir bilgisayarın fişini çekmek, elektriğini keserek onu ulaşılmaz kılmak, uzaktan bağlantı ile bilgisayara erişimi engellemek veya bozmak, bir bilgisayarı baltayla parçalayıp onu kullanılmaz kılmak birinci fıkradaki suça vücut verir; ama failin kastı mala zarar verme ise 151. maddedeki mala zarar verme suçu gerçekleşir. (4) Birinci fıkra bilişim sisteminin tamamını koruma altına alırken ikinci fıkra bilişim sistemindeki verileri koruma altına almıştır. İkinci fıkraya göre bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi altı aydan üç yıla kadar hapis hapis cezası ile cezalandırılır. Örneğin bir telefondaki mesajlaşmaları veya fotoğrafları silmek, bilgisayardaki hard diski kırmak veya kendisindeki verileri silmek, sosyal ağ şifrelerini değiştirerek kendisini ulaşılmaz kılmak veya bazı verileri kaydetmek bu fıkra kapsamına girmektedir. Kaydedilen verilen eğer kişisel verilerse ( örneğin kişisel mesajlaşmalar veya özel alan dair fotoğraf ya da diğer veriler) ayrıca TCK 135. maddedeki kişisel verilerin kaydedilmesi suçundan da cezalandırılır.

Evet arkadaşlar yukarıda kısaca anlattığımız gibi herhangi birinin Facebook hesabını çalmak yada Instagram hesabını ele geçirip gizlice girmek yasalarımıza göre ciddi bir suçtur ve suçun niteliğine göre çeşitli sürelerde hapis cezasıyla cezalandırılır. Hele işin içine şantaj ve tehdit girerse, cezalar çok daha ağırlaşır. Dolayısıyla böyle işlerden kati suretle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz ve hesabınız çalınırsa, karakola giderek şikayet edebileceğiniz tekrar hatırlatıyoruz. Faka onun yerine çalınan hesabınızı tekrar geri almak için sosyal medya sitesinin yetkilileriyle iletişime geçmek daha hızlı sonuç almanızı sağlar.


Yayımlandı

kategorisi