Suyun Kaldırma Kuvveti Deneyi Kolayca Anlayın

Fizikteki en önemli yasalardan biri de suyun kaldırma kuvvetidir. Bu yasanın keşfinden sonra deniz ticareti canlandığı için insan hayatına oldukça büyük katkılar verdi.

Eğer suyun kaldırma kuvvetini bugüne kadar tam olarak anlamadıysanız birazdan kesinlikle çok iyi anlayacaksınız.

Şimdi yukarıdaki resme bakın. En soldaki devasa sürahinin içine suyun kaldırma kuvvetini bulan Arşimet’i attığımızı farz edelim. Kovadan doğal olarak bir miktar su taşacak ve sürahinin ağzındaki borudan terazinin içine boşalacak.

Ardından terazinin diğer kefesine Arşimet’i koyalım. Sizce terazinin dengesi nasıl değişir?

Terazi kesinlikle dengede kalır arkadaşlar. Çünkü Arşimet tam olarak kendi ağırlığı kadar suyu taşırır yani suyun Arşimet’e karşı uyguladığı kaldırma kuvveti hem Arşimet’in ağırlığına hem de taşan suyun ağırlığına eşittir.

Yani formülü filan boş verin arkadaşlar. Suyun kaldırma kuvveti olayı kısaca bu şekildedir. Olayın mantığını anladıktan sonra gerisi her türlü gelir. Artık formülü öğrendikten sonra suyun kaldırma kuvveti ile alakalı her türlü soruyu çözebiliyor olmanız gerek.

Size son bir örnek vereyim. Yukarıdaki deneyde 5 KG ağırlık yine dev sürahinin içine konuluyor ve resmin sağ tarafında gördüğünüz gibi sürahiden aşağıdaki küçük kabın içine 2 KG ağırlığında su dökülüyor.

Bu demek oluyor ki suyun 5 KG’lık cisme uyguladığı kaldırma kuvveti tam olarak 2 KG yani aşağıya dökülen suyun ağırlığı kadardır.


Yayımlandı

kategorisi