Telefon SD Kartı Görmüyor Samsung LG HTC Nedeni ve Çözümü Ne Yapmalıyım

Eğer telefonda SD kartı görmüyorsa bunun çeşitli sebepleri olabilir. Mesela cihazınızın kartı taktığınız yeri bozuk olabilir, telefondaki yazılımda hata olabilir veya SD kartınızın manyetik bölümünde arıza olabilir.

En çok işe yarayan başlıca çözüm önerileri şunlardır:

bicimlendir2.jpg (288×489)

İlk olarak SD kartı bilgisayara takın. Eğer bilgisayarınız SD kartı görüyorsa, o zaman telefonunuzda kartı biçimlendirin ve ardından SD kartı telefona takarak sorun çözülmüş mü diye kontrol edin.

Belki de SD kartınız şifre ile korunmaktadır. Çünkü SD kart şifrelendiği zaman telefondan kartın içeriğini göremezsiniz. Bu sorunun çözümü de tıpkı yukarıdaki gibi SD kartı telefona takıp biçimlendirme yapmaktır.

2016-09-07_15-34-39

ES Dosya Yöneticisi uygulamasını telefona yükleyin. Ardından Ayarlar’ı açın ve Root üzerinden /system/etc ekranına gelin.

7419_Screenshot_2012-09-07-09-23-16-320x570.png (320×570)

Açılan ekranda vold.fstab dosyasını bulun ve metin düzenleyici (text editör) ile açarak aşağıda verdiğim satırı bulun.

dev_mount sdcard /mnt/sdcard 34 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host hboot

Eğer hboot versiyonunuz 1,25 ise 34 yerine 33 yazın. Eğer hboot versiyonunuz 1,28 ise 33 yerine 34 yazın.

Tüm bunları yaptığınız halde problem devam ediyorsa, bu defa başka bir SD kartı telefona takarak çalışıyor mu diye test edin. Eğer başka bir SD kartı görüyorsa, o zaman SD kartınız bozuktur diyebiliriz. Eğer taktığınız diğer SD kartı da görmüyorsa, o zaman telefonun kart takma yuvasında problem olabilir. Telefonu servisine götürüp yuva değişimi yaptırarak anında sorunu çözebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi