Telefon suya düşerse ne yapılmalı nasıl çalışır?

cep-telefonu-suya-duserse-yapilmasi-gerekenler-sdn-intro.jpg (580×330)

Bazen çeşitli kazalar ve dikkatsizlik sonucu gözünüz gibi baktığınız yeni akıllı cep telefonunuz banyoya, tuvalete veya lavaboya düşebilir. Ayrıca masanın üzerinde dururken üzerine su, çay ve kahve dökülebilir.

Bu durumda panik yapmayın fakat hızlı davranmanız da gerekiyor. Eğer telefon açıkken suya düşerse telefonun kalıcı şekilde zarar görmesini istemiyorsanız hemen harekete geçmelisiniz. Aksi takdirde telefona elveda deyin.

İlk olarak yapmanız gereken telefonun pilini çıkarmaktır. Ardından hemen telefonu kurutmaya çalışmalısınız. Olabildiğince erken davranmalısınız, eğer suya düştükten sonra çok vakit kaybettiyseniz telefonu çöpe atma ihtimaliniz yüksek demektir.

Telefon suya düşerse şunlar olur:

Cihaz suya düşerse kısa devre yapar. Hatta sizi elektrik bile çarpabilir. Bazen telefonun içindeki sıcaklıktan dolayı su buharlaşarak ekrana ulaşıp zarar verebilir.

Öncelikle hemen telefonu kapatın

İlk iş olarak cihazın pilini çıkartın. Pili çıkartamıyorsanız o zaman telefonu kapatın. Ardından telefonu kuru ve düz bir yere koyun ve olabildiğince hızlı bir biçimde altta verdiğim adımları uygulamaya çalışın.

Telefonun bileşenlerini ne kadar sökebiliyorsanız sökmeye çalışın

Cihazın SIM kartını ve eğer mevcuttsa microSD kartını söküp çıkartın. Daha sonra bunları kuruyabilecekleri bir yere koyun.

Kartları çıkardıktan sonra bu kartların içine girdiği slotları kağıt mendil veya kuru bir bezle iyice kurulayın.

maxresdefault.jpg (1280×720)

Telefonu (Tableti) Nasıl Kurtarırım?

Amacınız cihazın içine kaçan suyu olabildiğince çabuk bir şekilde dışarı çıkarmak olmalıdır. Öncelikle ekranın kenarında, çerçevesinde veya üstündeki suları bir peçete yardımıyla kurutun. Yani cihazı sökerek parçalarını çıkarmadan önce ne kadar kurutabiliyorsanız, o kadar kurutmaya çalışın.
Telefonun içi nasıl kurutulur?

Cihazın içinde bulunan devre kartı, bağlantıları ve işlemciyi kurutun. Kurutmak için kullanacağınız bazı yöntemleri paylaşıyorum:

Saç kurutma makinesi: Telefonun SIM/micro SD kart slotunu ve pil slotunu saç kurutma makinesiyle kurutun. Fakat makineyi en düşük sıcaklığa alın ve eli yakmayacak bir mesafeden tutarak kurutmaya çalışın. Fazla yaklaştırmayın çünkü dokunmatik ekran hasar görebiliyor. Aşağı yukarı yarım saat bu şekilde kurutun.

telefon-suya-düştü.jpg (580×435)
Pirinç: Bir kap pirinç sayesinde telefonu kolayca ve hızlı şekilde kurutabilirsiniz. Fakat telefonu pirincin içine 2 CM girecek şekilde batırın ve bir gece boyunca böyle kalarak kurumasını bekleyin.
Silis jölesi: Cihazı Silika Jel poşetlerinin arasına koyun ve sabaha dek kuruması için bekleyin.

Tüm bunları yaptıktan sonra telefonun pilini takın ve çalışıyor mu diye test edin.


Yayımlandı

kategorisi