Torrent ve Magnet Link Farkı Nedir Ne İşe Yarar?

Merhaba, torrent dünyasına yabancı olanlar için bu yazıda torrent nedir, magnet nedir ve bunların birbirinden ne farkı vardır yani ne işe yararlar tarzı sorulara kısaca cevap veriyorum.

Eğer torrent sitelerinden bir film indirecekseniz, bunun için bir torrent yazılımının olması gerekir. Misal uTorrent veya Bittorrent böyle bir programdır.

Torrent programını indirdikten sonra torrent sitelerinden dilediğiniz filmi yada oyunu aratın. Mesela üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen yere sevdiğiniz müzik, film, oyun, kitap yada programın adını yazarak aratıp bulun ve indirmek istiyorsanız üzerine tıklayın.

Tıkladığınız zaman bu filme yada oyuna ait sayfa açılacak.

Bu sayfada üstteki resimde 2 numaralı ok ile gösterilen Torrent indirme linki ve 3 numaralı ok ile gösterilen Magnet indirme linkini göreceksiniz.

Eğer torrent indirirseniz, indirdiğiniz dosya aslında indirmek istediğiniz film yada oyunun ağdaki indirme bilgilerini içeren bir dosyadır.

İndirdiğiniz torrent dosyasına çift tıklayarak çalıştırırsanız uTorrent yada Bittorrent programı üzerinde indirme işlemi başlatılır.

Diğer yandan Magnet indirme linkine tıklarsanız ayrı bir torrent dosyası indirmez. Magnet linki bir hiperlink olduğu için ve içerisinde gerekli kodları barındırdığı için doğrudan doğruya uTorrent programı üzerinde veya Bittorrent programı üzerinde filmi yada oyunu indirmeye başlarsınız.

Torrent ile magnetin aralarındaki en temel fark budur.

Magnet direk indirme linki sunar.

Torrent ise önce torrent dosyası indirtir ardından bu indirilen dosyaya tıklayarak asıl filmi yada oyunu indirmeye başlar.


Yayımlandı

kategorisi