Ana Sayfa Bilgi Küpü Trafik Sigortası Hesaplama Neye Göre Yapılıyor? Kriterleri 2019-2020

Trafik Sigortası Hesaplama Neye Göre Yapılıyor? Kriterleri 2019-2020

25
0

Yeni trafik sigortası sistemine geçildikten sonra halkımızın en çok kafasını karıştıran mevzulardan biri de trafik sigortasının hesaplanması olayıdır. Çünkü bazıları sigorta için 1300 lira öderken, bazıları sadece 500 lira ödeyerek kurtuluyor. Acaba sürücünün kaç yaşında olduğunun, mesleğinin, geçmişte kazaya karışıp karışmadığının ne kadar önemi var?

2019 06 25 21 25 51 1

Peki trafik sigortası hesaplanırken hangi kriterlere bakılıyor?

Aşağıda trafik sigortası ücretini etkileyen başlıca faktörler kısaca maddeler halinde verilmiştir.

  1. Sigorta primi hesaplaması yaparken ilk dikkat edilecek nokta aracınızın modeli ve markasıdır. Bu iki özellik aracınızın ne kadar dinamik ve atak kullanılabileceğinin göstergesidir.
  2. Trafik sigortası hesaplamalarında baz alınacak bir diğer değişken sürücünün yaşı ve mesleğidir. Yaşa bakılmasının sebebi; gençlerin kaza yapma olasılığı yaşlı sürücülere oranla daha yüksek olmasıdır. Mesleğe bakılmasının sebebi ise; mesleği gereği her an trafikte bulunan kişilerin risk oranının daha yüksek olmasıdır.
  3. Sigorta primi hesaplanırken bakılacak bir diğer nokta da sürücünün geçmiş yıllardaki hasar geçmişidir. Uzun yıllar hasar talebinde bulunmamış sürücünün ödeyeceği prim oranı elbette sıklıkla kazaya karışan bir sürücüye göre daha düşük olacaktır.

Sonuç olarak bu maddelerden de açıkça görüldüğü gibi trafik poliçesi hesabı gerçekten uzmanlık isteyen bir iştir.

Önceki İçerikXiaomi Güncelleme Nasıl Yapılır? (Cihaz Yazılımı Güncellemesi)
Sonraki İçerikTeamviewer dili nasıl değiştirilir? Dil ayarları Türkçe yapma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz