Türk Telekom Internet Hızı

Türk Telekom İnternet Hızı

Türk Telekom, Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketidir. Evde internet, mobil internet, TV hizmetleri ve diğer iletişim hizmetleri sunmaktadır. Türk Telekom’un internet hizmetleri, ADSL, VDSL, fiber ve kablosuz internet olarak dört kategoriye ayrılmaktadır.

ADSL İnternet

ADSL, Asymmetric Digital Subscriber Line’ın kısaltmasıdır. ADSL, bakır kablo üzerinden sağlanan bir internet bağlantı türüdür. ADSL internette, indirme ve yükleme hızları arasında bir asimetri bulunmaktadır. İndirme hızı, yükleme hızından daha yüksektir. ADSL internet, Türkiye’de en yaygın kullanılan internet bağlantı türüdür.

Türk Telekom’un ADSL internet hizmetleri, 16 Mbps’ye kadar indirme hızına sahiptir. ADSL internet hizmeti almak için, Türk Telekom’un altyapısının bulunduğunuz adreste bulunması gerekmektedir.

VDSL İnternet

VDSL, Very-high-bit-rate Digital Subscriber Line’ın kısaltmasıdır. VDSL, ADSL’den daha hızlı bir internet bağlantı türüdür. VDSL internette, indirme ve yükleme hızları arasında da bir asimetri bulunmaktadır. İndirme hızı, yükleme hızından daha yüksektir.

Türk Telekom’un VDSL internet hizmetleri, 100 Mbps’ye kadar indirme hızına sahiptir. VDSL internet hizmeti almak için, Türk Telekom’un altyapısının bulunduğunuz adreste bulunması gerekmektedir.

Fiber İnternet

Fiber internet, fiber optik kablolar üzerinden sağlanan bir internet bağlantı türüdür. Fiber internet, ADSL ve VDSL’den çok daha hızlı bir internet bağlantı türüdür. Fiber internette, indirme ve yükleme hızları arasında bir asimetri bulunmamaktadır.

Türk Telekom’un fiber internet hizmetleri, 1 Gbps’e kadar indirme ve yükleme hızına sahiptir. Fiber internet hizmeti almak için, Türk Telekom’un altyapısının bulunduğunuz adreste bulunması gerekmektedir.

Kablosuz İnternet

Kablosuz internet, 4.5G ve 5G gibi mobil internet teknolojileri kullanılarak sağlanan bir internet bağlantı türüdür. Kablosuz internet, ADSL, VDSL ve fiber internete göre daha düşük bir hıza sahiptir.

Türk Telekom’un kablosuz internet hizmetleri, 100 Mbps’ye kadar indirme hızına sahiptir. Kablosuz internet hizmeti almak için, Türk Telekom’un altyapısının bulunduğunuz adreste bulunmasına gerek yoktur.

Türk Telekom İnternet Hız Testi

Türk Telekom internet hızınızı ölçmek için, Türk Telekom’un hıztesti.turktelekom.com.tr web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hız testi yapmak için, bilgisayarınızın modem cihazınıza data kablosu (Ethernet girişi) ile bağlı olduğundan emin olunuz. Hız testini başlatmadan önce, bilgisayarınızda çalışan diğer tüm internet sayfalarını, programları ve uygulamaları kapatınız.

Hız testi sonucunda, indirme hızınız, yükleme hızınız ve ping değeriniz gösterilecektir. İndirme hızı, bir web sitesinden dosya indirme hızınızı gösterir. Yükleme hızı, bir web sitesine dosya yükleme hızınızı gösterir. Ping değeri, bir web sitesine bağlanma hızınızı gösterir.

Türk Telekom İnternet Şikayetleri

Türk Telekom internet hizmetleri hakkında, internette ve sosyal medyada birçok şikayet bulunmaktadır. Şikayetlerin çoğu, internet hızının düşük olmasıyla ilgilidir. Türk Telekom, internet hızını artırmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Türk Telekom İnternet Fiyatları

Türk Telekom internet fiyatları, internet bağlantı türüne, indirme hızına ve taahhüt süresine göre değişmektedir. Aşağıda, Türk Telekom’un güncel internet fiyatları görülmektedir.

İnternet Bağlantı Türü İndirme Hızı Taahhüt Süresi Aylık Fiyat
ADSL 16 Mbps 24 ay 79,90 TL
VDSL 50 Mbps 24 ay 119,90 TL
Fiber 100 Mbps 24 ay 149,90 TL
Fiber 1 Gbps 24 ay 299,90 TL

Türk Telekom İnternet Hızını Artırmak İçin Yapabileceğiniz Yöntemler

Türk Telekom internet hızınızı artırmak için, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Modeminizi en az 2 metre yüksekliğe yerleştirin.
  • Modeminizi duvarlardan ve diğer elektronik

Yayımlandı

kategorisi