Tuşları Çalışmayan Telefon Nasıl Kullanılır? (Açma Kapatma Format Atma)

Merhabalar, bu yazımızda tuşları çalışmayan telefon nasıl kullanılır diye merak edenler için fiziksel tuşları örneğin güç tuşu çalışmayan bir telefonu açmak, kapatmak, format atmak yani kısacası kullanmak konusunda yardımcı olacağız.

Öncelikle yapacağınız ilk iş tuşların etrafındaki boşlukları temizlemek olmalı. Çünkü buralara toz veya kum gibi ince maddeler girebilir ve tuşa basılmasına engel olabilir.

Bundan dolayı tuşların etrafını iyice kontrol ederek silip tertemiz yapın. Fakat bu esnada telefonu çizmek istemiyorsanız, kürdan gibi maddeler kullanmanız akıllıca olacaktır. Alternatif olarak kompresör de kullanabilirsiniz.

Ayrıca telefonun tuşlarına su yada diğer sıvılar kaçmış olabilir. Dolayısıyla iyice kurutmayı deneyin. Mesela 2 gün boyunca pirinç dolu bir kabın içerisine gömün. Böylece kesin olarak kurumuş olacak. Bazen 2 gün yerine birkaç saat bile yeterli oluyor. Kuruduğu zaman muhtemelen yeniden düzgün bir şekilde çalışmaya başlayacak.

Bunlara ek olarak, eğer telefondaki yazılımlardan veya uygulamalardan kaynaklı bir tuş bozulması varsa, en garanti yöntem telefonu sıfırlamak yani fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Sıfırladıktan sonra hala tuşlar çalışmıyorsa, aşağıdaki çözüm yöntemlerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Fiziksel Tuşları Çalışmayan Telefonu Kullanma


Fiziksel tuşların görevlerini değiştirerek telefonu uzun bir süre rahatça kullanabilirsiniz. Bu işi yapmak için Google Play mağazasında ücretsiz uygulamalar bulunuyor. Örneğin Buttons Remapper (no root) isimli uygulamayı buraya tıklayıp telefona yükleyebilirsiniz.

Fiziksel tuşları çalışmayan bir telefondaki en büyük sıkıntı telefonu uykudan uyandırmak yani açmaktır. Bunun için yüz tanıma veya parmak izi sensörü özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Eğer bu iki özellik yoksa, o zaman Gravity Screen adlı uygulamayı yükleyerek sorunu çözebilirsiniz. Bu uygulamayı yükledikten sonra telefonu yerden yukarı doğru kaldırdığınızda, telefon uykudan uyanıyor ve ekran açılıyor. Bu uygulamayı buraya tıklayarak Google Play üzerinden yükleyebilirsiniz. Eğer telefonu cebe veya masanın üstüne koyarsanız, telefon otomatik olarak kilitleniyor yani ekran kapanıyor.

Ekranı uyandırmak için başka bir yol da ekran uyandırma sistemlerinden yararlanmak. Örneğin ekrana çift tıklayarak uykudan uyandırabilirsiniz.

Eğer ses kısma yada yükseltme tuşları bozulduysa, bu sorunu Assistive Volume Button isimli ücretsiz uygulama sayesinde kesin olarak çözebilirsiniz. Buraya tıklayarak uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Bu uygulamayı yükledikten sonra artık fiziksel tuşları kullanmaya gerek kalmaz. Ekranda beliren simgelere basarak sesi rahatlıkla yükseltebilir veya azaltabilirsiniz.

Eğer yukarıda paylaştığımız hiçbir çözüm yöntemi işe yaramadıysa, artık pes edip servise göndermenin vakti gelmiş demektir. Geçmiş olsun.


Yayımlandı

kategorisi