VirtualBox Sanal İşletim Sistemi Kurma Programı Ücretsiz İndir

Bir bilgisayara aynı anda iki veya daha çok işletim sistemi kurmak ve bir programdan diğerine geçer gibi işletim sistemleri arasında kolay ve hızlı bir şekilde geçiş yapmak için sanal işletim sistemi kurma programlarından faydalanabilirsiniz. VirtualBox ise hem tamamen ücretsiz olması, hem açık kaynak kodlu olduğu için sürekli güncellenip geliştirilmesi hem de rakiplerine göre kullanmasının çok daha kolay olması ile bir adım öne geçiyor.

Peki bilgisayara sanal bir işletim sistemi kurup ikinci bir işletim sistemi yüklemek ne işimize yarayacak?

Tabii ki herkesin işine yaraması beklenmiyor. Fakat mesela program yapımcıları bazı uyumluluk testleri için bu programı kullanabilir. Ayrıca sıradan bir kullanıcı internetten indirdiği ve güvenliğinden emin olmadığı şüpheli dosyaları veya programları sanal işletim sistemine yükleyip çalıştırabilir ve test edebilir. Böylece dosya virüslü olsa bile gerçek işletim sisteminiz bundan hiç etkilenmez veya program bilgisayarı kasan ağır bir yazılım olsa bile gerçek bilgisayara yük bindirmez veya sistemi bozamaz.

Mesela Windows 10 kullanıyorsanız, sanal işletim sistemi olarak Windows 8, Mac OS X veya Linux kurabilir veya hepsini bir arada aynı zamanda kullanabilirsiniz. Üstelik sadece tek bir fare tıklamasıyla aralarında geçiş yapabilirsiniz.

Örneğin sizler de benim gibi internette gördüğü ve işine yarayacağını düşündüğü her ilginç programı yükleyip sonra kaldıranlardansanız, bu alışkanlığın gerçek işletim sisteminizi şişirmemesi ve yavaşlatmaması için sanal işletim sistemini kullanabilirsiniz. Ayrıca sanal işletim sisteminin gerçek RAM ve sabit disk gibi donanım kaynaklarınızı ne kadar kullanacağını belirleyebiliyor yani bir sınır koyabiliyorsunuz.

İşletim Sistemi: Windows 10, Windows 8, Windows 8.1, Windows 7, Windows Xp, Windows Vista

Lisans: Ücretsiz

Boyut: 116 MB

VirtualBox İndir

Virtualbox Alternatif İndirme Linki

VirtualBox Ekran Görüntüleri

 


Yayımlandı

kategorisi