Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Web Siteyi Masaüstü Uygulamaya Dönüştürme (Bilgisayar Programına Çevirme)

Web Siteyi Masaüstü Uygulamaya Dönüştürme (Bilgisayar Programına Çevirme)

1589
5

Herhangi bir internet sitesini PC uygulamasına dönüştürerek bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Üstelik Windows, MAC ve Linux sistemlerde çalışmaktadır.

Bunun için Node.js komut satırına ihtiyacınız olacak ve birkaç basit kod yazacaksınız. Yani aslında çok kolay. Ben bu sayfada gösterilen iki kodu kopyala yapıştır yaparak inanın 1.5 dakika içerisinde Google sitesinin masaüstü aplikasyonunu yaptım. Bu aplikasyonun boyutu ise 52 MB.

Node.js aslında bir JavaScript runtime aracıdır ve buraya tıklayarak ücretsiz indirebilirsiniz. Açılan sayfada gösterilen iki yeşil butondan soldaki tıklayınız. Alttaki resimde gösterilmiştir.

Bilgisayara yüklemeyi yaptıktan sonra Node.js komut satırını açın. Açmak için Başlat’ı açıp arama kutusuna CMD yazın. Karşınıza iki seçenek çıkacak. Bunlar arasında Node.js olanına tıklayın.

Bir sonraki adım ise Nativefier aracını yüklemek. Bu araç sayesinde web siteyi web uygulamasına çevireceğiz. Buraya tıklayarak ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Ama Node.js komut satırına aşağıdaki kodu yazarak da direk yükleyebilirsiniz.

npm install nativefier -g

Böylece artık hazır hale geldiniz.

Mesela Google ana sayfasını bir masaüstü uygulamasına dönüştürmeyi deneyelim. Bunun için aşağıdaki kodu yazmanız gerekiyor.

nativefier "http://google.com"

Başka bir siteyi yapmak isterseniz sadece tırnak işaretinin içindeki URL adresini değiştirmek yeterli olacaktır.

Oluşturduğunuz web uygulamasına ulaşmak için uygulamanın indirildiği klasörü bulup açın. Bu klasörü Node.js komut satırının çalıştığı yerde bulabilirsiniz. Aşağıdaki resimde bu klasörün hangi klasör olduğu ve nerede bulunduğu gösterilmektedir.

Bu klasöre giderek yeni web uygulamanıza çift tıklayarak çalıştırın. Dilerseniz bu uygulama için bir masaüstü kısayol simgesi de oluşturabilirsiniz.

Önceki İçerikJSON Dosyası Düzenleme Sitesi (Programsız Online)
Sonraki İçerikWindows 10 FAT32’den NTFS’ye Dönüştürme Programsız Çevirme Nasıl Yapılır?

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz