WhatsApp Otomatik İndirmeyi Kapatma Nasıl Yapılır?

Selam arkadaşlar, WhatsApp ile ilgili kullanım ipuçlarını sunmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere WhatsApp otomatik indirmeyi kapatma konusunda yardımcı olacağız.

Bu özellik insanların hayatlarını kolaylaştırmak için WhatsApp ekibi tarafından çıkartılan bir yenilik olmasına rağmen, bazı kişiler için rahatsız edici bir durum oluşturuyor.

Özellikle de telefonun yada bilgisayarın güvenliğinden endişe duyan kişiler, otomatik olarak indirilecek virüslü bir dosyanın ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkında ve bu konuda tamamen haklılar.

Ayrıca WhatsApp üzerinden video, müzik, ses dosyası, fotoğraf ve doküman gönderildiği için, WiFi haricinde mobil veri üzerinden WhatsApp’a bağlananlar için kotayı aşmak bakımından büyük sıkıntı yaratabilir. Ayrıca boş yere Galeri’de gereksiz dosyalar karışıklık yaratır ve telefonun hafızası boş yere dolar.

Düşüncesiz veya art niyetli bir arkadaşınız size toplamda bilmem kaç GB boyutunda dosyalar gönderdiğini düşünsenize. Aylık 5 GB mobil internet tarifesi kullanıyorsanız, bittiğinizin resmidir. Tamam Twitter dosya gönderme boyutu 16MB olabilir ama 250 tane 16MB’lık dosya yollarsa, tam 4GB’lık kotanızı harcayıp bitirir ve bu durum sizin için başlı başına bir felaket olur.

WhatsApp Otomatik İndirme Özelliği Nasıl Kapatılır?


Eğer sizin izniniz ve haberiniz olmadan, WhatsApp’ta hiçbir dosyanın indirilmesini istemiyorsanız, hemen bu özelliği iptal ederek kurtulabilirsiniz.

Öncelikle WhatsApp uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki 3 nokta simgesine basıp açılan menüden Ayarlar‘a girin.
Ardından karşınıza gelen ekranda Veri ve depolama kulllanımı bölümüne girin.
Açılan ekranda Mobil veri kullanırken seçeneğine dokunun.
Böylece yeni bir ufak pencere açılacak ve aşağıdaki seçenekler karşınıza çıkacak.
  • Fotoğraflar
  • Ses
  • Videolar
  • Belgeler
Bu seçeneklerin hepsinin kutusunu işaretleyip TAMAM butonuna basın. Dilerseniz aralarından sadece birini yada birkaçını işaretleyip Tamam diyebilirsiniz.
Böylece işaretlediğiniz dosya türleri bundan sonra WhatsApp üzerinden otomatik olarak indirilmeyecek ve sizin izin vermenizi bekleyecek.

Yayımlandı

kategorisi