Ana Sayfa Teknoloji WhatsApp Para Gönderme (Türkiye)

WhatsApp Para Gönderme (Türkiye)

87
0

Şimdilik test aşamasında bulunan WhatsApp üzerinden para gönderme özelliği çok yakında çıkacak ve böylece anne babalar çocuklarına, isteyen eşine veya arkadaşına hızlı ve kolay bir biçimde para yollayabilecek. Peki bu özellik kullanılarak Türkiye’de WhatsApp’tan para nasıl gönderilir? Bu yazımda çok kısa ve öz bir şekilde WhatsApp para gönderme mevzusuna açıklık getiriyorum.

Bu özelliğin ismi WhatsApp Payments ama Türkçe’ye muhtemelen WhatsApp Ödemeler diye geçecek. Bu sistemi kullanmak için hem parayı gönderenin hem de alan kişinin WhatsApp Paymets özelliğini açık yani etkin hale getirmesi gerekir.  Ayrıca bu özelliğin bir banka hesabına bağlı olması şart.

Peki WhatsApp İle Para Nasıl Gönderilir?

Öncelikle WhatsApp Payments özelliğini açmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki yolu izleyin.

WhatsApp > Ayarlar > Ödemeler > Ek

Karşınıza gelen ekranda Ödeme seçeneğini işaretleyip etkin hale getirin (etkinleştirin).

Sizden bazı şartları ve politikaları kabul etmenizi isteyecek. Mecburen onay veriyoruz. Aksi takdirde sistemi kullanmaya izin vermiyorlar.

Karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz resmin en solundaki Send Money ekranı çıkıyor.

WhatsApp Para Gönderme nasıl yapılır

Burada 1 numaralı ok ile gösterilen To (Alıcı) kısmından parayı göndereceğiniz kişinin kullanıcı adını girin. 2 numaralı ok ile gösterilen yerden banka hesabınızı seçin.

Ardından 3 numaralı yere göndermek istediğiniz paranın miktarını yazın. Bir sonraki ekranda eğer UPI hesabınız yoksa 4 numaralı ok ile gösterilen DONT KNOW YOUR UPI PİN seçeneğine tıklayıp bir hesap oluşturun. Ardından bu ekrana gelip 5 numarayla gösterilen ENTER UPI PIN butonuna tıklayıp UPI pin kodunu girin. Böylece para gönderilecek ve 6 numaralı ok ile gösterilen yerde ifade edilecek. Bir nevi EFT’yi andırıyor.

Whatsapp’da Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlattığım bu ödeme sistemi şimdilik yalnızca Hindistan ülkesinde kullanılıyor. Fakat çok yakında aralarında Türkiye’nin de olduğu tüm Dünya ülkelerinde kullanıma geçecek. Hem Android’li hem de iOS’lu cihazlarda kullanılmaya başlanacak ve gerçekten insanların hayatını kolaylaştıracak. Normalde banka hesabınıza giriş yapıp, IBAN kodunu falan girip iki saat uğraşarak para göndermektense, bu yeni yöntemle saniyeler içerisinde istediğiniz kişiye istediğiniz kadar para yollamak mümkün.

UPI Kodu Nedir, UPI Ne Demek?

İngilizcesi Unifide Payments Interface olduğu için Türkçe’ye birleştirilmiş ödeme arayüzü olarak çevrilebilir. Kısacası herhangi iki farklı banka hesabı arasında kolay ve hızlı para transferi imkanı sunan yeni nesil bir teknolojidir. Tabii ki farklı banka olması şart değil.

Önceki İçerikAndroid Ağda Kayıtlı Değil Hatası Kesin Çözüm
Sonraki İçerikKlavye Metre Kare İşareti Yazılışı, Q Klavyede (M²) Nasıl Yazılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz