Whm Nameserver (NS) Nasıl Oluşturulur? Resimli Anlatım

Sözü çok fazla uzatmadan başlıkta da belirttiğim gibi hemen WHM’de nameserver oluşturma olayın girmek istiyorum.

Öncelikle Whm kullanıcı arayüzüne girip, alan adını (domain) aldığınız paneli açarak ip adresi oluşturacaksınız. Mesela GoDaddy.com’dan alan adı aldıysanız, o siteye giriş yapıp NameServer oluşturma sayfasına gideceksiniz.

Nameserver Oluşturma başlıklı kısımda namserver oluşturacağınız web siteyi seçin ve Devam butonuna tıklayın. Alttaki resimde gösterilmiştir.

Diğer nameserver bilgilerini girerek oluşturun.

Daha sonra sunucu firmasının size verdiği WHM panele giriş yapın.

Açılan panelde DNS İşlevleri seçeneğine tıklayın ve karşınıza çıkan ekranın sol tarafındaki menüden Bir DNS Bölgesi ekle seçeneğine tıklayın.

Açılan sayfada sunucu firmasının size verdiği IP adresini soldaki kutuya girin ve alan adını sağ taraftaki kutuya yazarak ardından ADD ZONE yazan butona tıklayın.

Dilerseniz daha sonra bu ayarı değiştirmek için sol taraftaki menüden DNS Bölgesini Düzenle seçeneğine tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Her zamanki gibi lafı uzatmak ve sizi boş yere meşgul etmek yerine, kısa ve öz bir resimli anlatım yaparak WHM panelde name server oluşutrmanın nasıl olduğunu anlatmaya çalıştık. Beğendiyseniz, aşağıdaki beğen butonuna tıklayarak bunu gösterebilirsiniz. Takipte kalın, esen kalın…


Yayımlandı

kategorisi