Ana Sayfa Mobil Widget Türkçe Anlamı Nedir ve Ne İşe Yarar? Android Telefonda Widget Ne...

Widget Türkçe Anlamı Nedir ve Ne İşe Yarar? Android Telefonda Widget Ne Demek?

472
0

Windows 7 ile ilk defa ortaya çıkan ve Android yada iPhone gibi cihazlarda daha sık bir biçimde kullanılan Widget kelimesi tam olarak ne demektir ve hangi kavrama karşılık gelir?

Bu yazıda lafı çok uzatmadan kısa ve öz bir şekilde Widget’in ne olduğundan söz edeceğim. Her zamanki gibi, anlamadığınız veya kafanıza takılan yerleri aşağıdaki yorum kutusundan sorabilirsiniz. Derhal cevap vereceğim.

Peki widget ne demekir ve neye yarar?

Widget kelimesi aslında Türkçe’de kelimenin tam anlamıyla araç demektir. Ama diğer araçlardan ayırt etmek amacıyla anlamı biraz daha daraltacak olursak, minik araç diyebiliriz. Genellikle Android cihazlarda kullanılan bir tabirdir.

Örneğin telefonun ana ekranına eklediğiniz hava durumu, saat ve yapışkan notlar aslında birer Widget’tir yani küçük araçlardır. Dilerseniz Google Play uygulama mağazasına girerek yeni widgetler (araçlar) ekleyebilir yada mevcut bir Widget’i kaldırabilirsiniz.

Yaşı biraz genç olup da Windows 7 kullanan arkadaşlar, ekranın sağ tarafında gözüken yapışkan notları hatırlayacaktır. İşte bunlar da birer widget örneğidir. Aşağıdaki ekran görüntüsü resminde çeşitli widget örnekleri verilmiştir. Takvim, hava durumu ve saat gibi şeyleri gösteren birbirinden şık ve güzel Widget’lar bulabilirsiniz. Android telefonlar için oldukça faydalı ve kullanışlı küçük araçlardır.

Çeşitli Widget Örnekleri

Telefona widget ekleme

Öncelikle telefon ekranında boş bir yere basın ve basılı tutarak ekranın alt tarafında widget ekleme menüsünün çıkmasını bekleyin.

Gösterilen seçenekler arasındaki Widget’lar seçeneğine dokunun. Karşınıza çıkan ekranda ana menüye ekleyebileceğiniz widgetlar görünecek.

Burada ekranı sağa doğru kaydırarak diğer tüm Widget’lara göz atabilirsiniz. Beğendiğiniz bir Widget olursa, bu Widget’a basın ve basılı tutarak sürükleyip ana ekranda istediğiniz bir yere bırakın yani yerleştirin.

Yeni çıkan yada en popüler Widget’ları görmek ve telefona ücretsiz olarak yüklemek için Google Play Store mağaza uygulamasının ilgili sayfasına buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Eklenen Widget’lar Nasıl Kaldırılır?

Android’li akıllı telefonlara kolayca nasıl Widget ekleneceğini yukarıda basit bir biçimde anlattım. Aynı şekilde eklenmiş olan bir Widget’i kaldırmak da çok kolay.

Kaldırmak istediğiniz Widget’in üstüne basın ve basılı tutun. Böylece ekranın alt tarafında çöp kutusu simgesi görünecek. Bu simgeye tıklayarak yada Widget’i sürükleyip bu çöp kutusunun üzerine bırakarak Widget’i kaldırabilir yani silebilirsiniz.

Evet arkadaşlar umarım anlattığım şeyleri okuyan herkes başarılı bir şekilde yapmıştır. Eğer yapamadığınız yer olursa, lütfen hiç çekinmeden aşağıdaki yorum kutusuna mesaj yazarak benden yardım isteyiniz. Sizlere yardımcı olmak beni her zaman mutlu etmiştir. Elimden geldiği kadar hızlı ve doğru bir şekilde sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım. Eğer yazımı beğendiyseniz, ufak bir teşekkür babında sosyal medya hesaplarınızdan birinde yada birkaçında lütfen bu sayfayı paylaşın. Okuduğunuz için teşekkür eder, mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Önceki İçerikInstagram Paylaşıma Link Ekleme 2019 Gönderiye Link Verme
Sonraki İçerikFacebook grup kapak fotoğrafı boyutu 2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz