Windows 10 Ekran Nasıl İkiye Bölünür? Resimli Anlatım

Merhabalar, bu yazımızda Windows 10 ekran nasıl ikiye bölünür sorusunu soran siz değerli takipçilerimiz için Windows 10’da ekranı ikiye bölmek konusunda resimli bir anlatımla yardımcı olacağız.

Öncelikle ekranı 2’ye böldüğümüz zaman kullanacağınız pencerelerden birisi açık iken yani aktif pencere iken, klavyeden Windows logo tuşu ve sağ yön (ok) tuşuna birlikte basın.

Benim örneğimde açık olan aktif pencere Chrome tarayıcısında Sporx TV’de Bugün sayfasıydı.

Bu kısayol tuşuna basınca ekran otomatik olarak ikiye ayrıldı ve Chrome tarayıcısı ekranın sağına yerleştir. Aşağıdaki resimde bunu görebilirsiniz. Soldaki kısımda ise diğer pencereler küçük resimler şeklinde gösteriliyor.

Soldaki pencerelerden hangisini ekranın soluna yerleştirmek istiyorsanız, ona tıklayın. Ben sol tarafta WhatsApp’ı kullanmak istediğim için ona tıkladım ve işte sonuç aşağıdaki gibi oldu.

Burada ekranı ikiye bölen ortadaki siyah şeridi fareyle tıklayıp sağa yada sola doğru sürüklemek suretiyle soldaki veya sağdaki pencerenin alanını büyütebilir yada küçültebilirsiniz. Mesela ben ortadaki şeridi sola doğru kaydırınca sağ taraf biraz büyüdü. Üstteki resimde bunu fark edebilirsiniz.

Sonrasında dilerseniz sağdaki veya soldaki ekranı da altlı üstlü iki parçaya bölebilirsiniz. Mesela soldaki Chrome tarayıcısına tıklayarak aktif pencere olmasını sağlayın ve ardından Windows logo tuşuyla aşağı yön tuşuna birlikte basın. Böylece Chrome tarayıcısı aşağıya yerleşecek ve üst tarafı boş kalacak. Bu boşlukta diğer pencerelerden birini seçerek gösterebilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi