Ana Sayfa Teknoloji Windows PC Windows 10 scanning and repairing drive c sorunu 100 complete volume çözüm

Windows 10 scanning and repairing drive c sorunu 100 complete volume çözüm

382
0

C sürücüsü tarama sorununa kesin çözüm!

Selam arkadaşlar, son zamanlarda bana gelen şikayetlerden biri olan Windows 10 scanning and repairing drive hatasının nedenini ve çözümünü çok kısa ve öz bir şekilde anlatmak istedim.

Windows masaüstü bilgisayarı yeniden başlattığınızda veya normal bir açılışta ekrana bu hata mesajı geliyorsa, aslında bunun bir hata mesajı olmadığını belirterek işe başlamak istiyorum. Sadece işletim sisteminiz C sürücüsünü tarıyor demektir. Fakat taramanın bitmesi çok uzadığı için ve insanlar beklemekten çok sıkıldığı için buna bir çözüm arıyorlar.

Ben de buna binaen bu sorunun en garanti yoldan nasıl çözüleceğini açık ve anlaşılır bir dille paylaşmak istedim.

Windows 10 scanning and repairing drive sorunu nasıl çözülür?

Bazen aniden elektrik kesilir veya kasanın fişini çekerek bilgisayarı normal olmayan bir biçimde kapatırsınız. Böyle durumlarda harddiskte (HDD) yani bilgisayarın sabit diskinde bazı hatalar meydana gelebilir. Bundan dolayı da bilgisayarı yeniden açtığınız zaman bu hataları düzeltmek için tarama yapılır.

Windows 10 Scanning And Repairing Drive Hatası Nasıl Düzeltilir

Hatanın kalıcı olarak tamamen düzeltilmesi için manuel yani el yordamıyla bir disk taraması yapmalısınız. Bunun için altta verdiğim talimatları sırasıyla uygulayın:

  • Bilgisayarın klavyesinde Win+R kısayol tuşuna basın.
  • Böylece Çalıştır isimli pencere açılır.
  • Açılan penceredeki kutuya cmd yazıp Tamam yazan butona tıklayın.
  • Böylece Komut İstemi isimli DOS penceresi açılacak. Bu pencereye chkdsk c: /r /f yazıp klavyeden Enter tuşuna basın. Böylece C sürücüsü taranacak. Ardından dilerseniz bu komut içindeki c harfi yerine d harfini yazarak D sürücüsünde tarama yaptırabilirsiniz.

Eğer sorun düzelmedi ise yani devam ediyorsa, belki de harddisk bozulmuştur. Bozulan harddisk için bozuk sektör taraması yapabilirsiniz. Bunların dışında size verebileceğim bir diğer tavsiye ise, bir güç kaynağı satın almanız yönünde olacak. Böylece elektrikler kesilince 15 dakika daha bilgisayarınız çalışacak ve normal şekilde kapatacağınız için bu tarz harddisk sorunları yaşamayacaksınız.

Umarım bu yazı işinize yaramıştır ve “Windows 10 scanning and repairing drive c” hatasına kesin çözüm olur. Eğer yazımı faydalı bulduysanız, lütfen ufak bir destek vermek için sosyal medya hesabınızda paylaşınız. Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle hoşça kalın.

Önceki İçerikOEM Lisans Yasal Mı?
Sonraki İçerikGoogle Aramada Resim Çıkartma Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz