Windows 10 Silinmeyen Klasör Oluşturma Programı Silmeye Karşı Koruma

Windows 10’da yeni bir klasör oluşturarak veya mevcut bir klasörü silinmez bir hale getirebilirsiniz. Üstelik silinmez olan bu klasörün ismini değiştirmek de mümkün değil. Çünkü hem silinmiyor hem de yeniden adlandırmaya karşı yani ismini değiştirmeye karşı korunmalı hale geliyor.

Öncelikle buraya tıklayarak Super Folder isimli küçük programı indirip yükleyin. Ardından buraya tıklayarak bu programın çalışması için lazım olan ve Microsoft’un ürettiği ücretsiz yazılım olan Basic PowerPacks 10 adlı ufak yazılımı yükleyin.

Super Folder programını çalıştırın ve aşağıdaki gibi ana penceresi açılacak.

Location kısmında 1 numaralı ok ile gösterilen butona tıklayın ve açılan pencereden silinmez hale getirmek istediğiniz klasörü seçin.

2 numaralı ok ile gösterilen açılır menüye tıklayın ve bu silinmeyen klasör için bir isim seçin. Seçenekler arasında Con, Con2, Com3, Lpt2 gibi isimler var. Keyfinize göre birini seçin.

3 numaralı Create SuperFolder butonuna tıklayın. Böylece artık seçtiğiniz klasör hem silmeye karşı korumalı oldu, hem de ismini değiştirmeye karşı korumalı oldu.

Eğer bu korumayı kaldırmak ve klasörü silmek isterseniz, yine 1 numaralı yerden klasörü seçin, 2 numaralı yerden ismini seçin ve bu defa 4 numaralı Delete SuperFolder butonuna tıklayarak silin.


Yayımlandı

kategorisi