Windows 7 Siyah Ekranda Kalıyor Çözüm

2016-08-04_00-14-56

Bilgisayarı çalıştırdığınızda Windows logosu görünür ama masaüstü açılmadan siyah ekranda donup kalır. Bu hatanın çeşitli sebepleri olabilir. Çok düşük bir ihtimal olsa bile RAM bellekten kaynaklanabilir. Fakat daha büyük bir olasılıkla ya sabit diskteki bozulmadan ya da Windows sistem dosyalarındaki bir hatadan kaynaklanmaktadır.

Yöntem 1:

Bilgisayarı güvenli modda açmak için bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın.

2016-08-04_00-25-03

Açılan seçeneklerden Güvenli mod seçeneğine tıklayın.

Güvenli modda açıldığı zaman Başlat’ı açın ve Çalıştır penceresini açın. Çalıştır penceresine cmd yazıp klavyeden Enter tuşuna basın.

Cmd penceresine CHKDSK /R yazıp Enter tuşuna basın. Böylece sabit disk hatalarını tarayacak. Yaklaşık 10 dakika sonra biter. Bittiği zaman sorun çözülmüş olabilir.

Yöntem 2:

Eğer güvenli mod ile bilgisayarı açamadıysanız, bilgisayar açılırken yine F8 tuşuna basın ve açılan ekranda bu defa Komut istemiyle Güvenli mod seçeneğine tıklayın. Üsteki resimde 3.sırada görülmektedir.

Karşınıza gelen ekrana CHKDSK /R yazıp klavyeden Enter tuşuna basın. Yaklaşık 10 dakika sonra tarama işlemi biter. Bittiği zaman sorun çözülmüş olabilir.

Yöntem 3:

Yukarıdaki iki yöntem işe yaramadıysa demek ki problemin sebebi sabit disk değil. Bundan dolayı sistem dosyalarına bakmalıyız. Öncelikle Windows’u onarmayı deneyeceğiz.

Bunun için bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın ve bu defa seçenekler arasından Sistem Onarımı’na tıklayın. Onarma işleminin bitmesini bekleyin. Eğer sorun hala devam ediyorsa, mecburen bilgisayara format atacağız. Windows 10 da format atmak çok kolay. Kurulum CD’si falan da gerekmiyor. Bilgisayarı sıfırlayarak fabrika ayarlarına döndürme özelliğini kullanınız.

Windows 8, Windows 7 ve Windows XP de ise baştan format atmak yerine Sistem Geri Yükleme yaparak da sorunu çözebilirsiniz. Sistem geri yüklemenin nasıl yapıldığını anlatan kısa videoyu izlemek için tıklayınız.

Videolu Anlatım: Açılışta Siyah Ekranda Kalma Sorunu Çözümü

https://www.youtube.com/watch?v=AAwC3Syfefo


Yayımlandı

kategorisi