Windows 8.1 Başlat Menüsü Programları İndir (Windows 8 için de uyumludur)

Yıllar önce Microsoft firması artık ürettiği işletim sistemlerinden başlat menüsünü kaldırsa da, insanlar kök salmış alışkanlıklarından bir türlü vazgeçemiyor.

Bilgisayar kullanmaya başlarken kendisine büyük yardımı dokunan ve çok ciddi kolaylıklar sağlayan başlat menüsü yediden yetmişe neredeyse herkes için bir bilgisayarın olmazsa olmazlarından biri haline gelmiş durumda. Hal böyle iken 3.parti yazılımlar hazırlanarak insanların başlat menüsü ihtiyacı karşılanıyor.

Bu yazıda Windows 8.1 için en iyi başlat menüsü programlarını listeliyorum.

Start Menu 8

Start Menu 8

Start Menu 8 hem Windows 8 de hem de Windows 8.1 de sorunsuz çalışmaktadır. Yukarıda ekran görüntüsünü gördüğünüz bu başlat menüsü programı şuan için piyasadaki en iyisi diyebiliriz. Fakat zevkler ve renkler tartışılmaz tabii ki.

Özellikleri

  • Bir başlat menüsünde aranan bütün fonksiyonlara sahip
  • Değişik temalar ve avatar seçme özgürlüğü
  • İstenildiği vakit metro arayüzüne geçebilirsiniz
  • Tamamen bedava kullanılabiliyor
  • Türkçe dil desteği var

İndirmek için tıklayınız (11 MB)

Başlat Menüsünün Rengini ve Temasını (Arka planını) Değiştirmek İçin;

Start Menu 8

Öncelikle programın Ayarlar ekranına geliyoruz ve sol taraftaki menünün en altındaki “Kullanıcı Arayüzü” yazan seçeneğe tıklıyoruz. Şimdi pencerenin sağ tarafında “Geçerli Tema” yazan seçeneği kafamıza göre değiştirip diğer temalara göz atıyoruz ve beğendiğimizi kullanıyoruz.

Başlat İkonunu (Simgesini) Değiştirme

Start Menu 8

Başlat Menüsünün “Başlat Simgesini” yani masaüstünün en sol alt köşesinde görünen başlat butonunu değiştirmek için ise yine Ayarlar ekranına geliyoruz ve oradan bu kez “Başlat Düğmesi” yazan seçeneğe tıklıyoruz. Karşımıza çeşitli buton ikonları çıkacak. Bunlardan sevdiğimize tıklayarak seçiyoruz ve alttaki “Tamam” yazan butona tıklıyoruz. Hepsi bu kadar.

Ninite Classic Start Installer

[​IMG]

Üstteki resimde gördüğünüz başlat menüsünün teması ve dizilişi hoşunuza gittiyse tümüyle ücretsiz olarak bu başlat menüsüne sahip olabilirsiniz.

İndirmek için tıklayınız. (120 kb)

Not: Gideceğiniz sayfada “Dosyayı İndir” yazan yeşil renkli butona tıklayarak doğrudan bilgisayara kaydedeceksiniz.

Classic Shell

Adsız

Minik, derli toplu ve basit bir başlat menüsü arayanlar için Classic Shell idealdir.

Tek yapmanız gereken buraya tıklayarak tamamen bedavaya bu programı indirip kurmaktan ibaret. Açılan sayfada karşınıza çeşitli dillerde indirme seçenekleri çıkacak. İngilizce (English) yazan linke tıklayarak indirin ve Next butonuna basa basa kurun.

Programı Türkçeleştirmek İçin:

Önce buraya tıklayarak dil paketini indirin, masaüstüne çıkartın ve içindeki dosyaları programı yüklediğiniz klasörün içindeki Languages (Diller) yazan klasörün içine atın.

Alternatif yöntem:

Türkçeleştirmek için alternatif olarak programın İngilizce versiyonunu kurduktan sonra programın ayarlar (settings) penceresini açıp üst taraftaki sekmelerden “Language” yazana tıklayarak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tüm dillerin bulunduğu ekrana gelin. Buradan kaydırma çubuğunu aşağı doğru kaydırarak TR  dil seçeneğini seçin ve pencerenin en altındaki “Click here to install it” yazan linke tıklayarak indirin. Hepsi bu kadar.

Hayırlı uğurlu olsun, başlat menünüzü güle güle kullanın…


Yayımlandı

kategorisi