Windows Media Player video açmıyor ne yapmalıyım? çözümü burada!

ynwvo.png (905×636)

Microsoft Windows işletim sisteminin içinde hazır olarak gelen Windows Media Player maalesef tüm video kodeklerine sahip değil. Bundan dolayı internetten indirdiğiniz pek çok film dosyasını açamıyor.

Bu sorunun birkaç alternatif çözümü mevcut.

Eğer ille de Windows Media Player ile filmleri ve videoları izlemek istiyorsanız, o zaman K-Lite kodek paketini indirmeniz gerekiyor. Bu pakette Media Player’ın içinde olmayan ve neredeyse tüm videoları açabilen çok sayıda kodek var.

K-Lite Mega Codec Pack (39.8 MB – Ücretsiz)

Bu programı yükledikten sonra artık Windows Media Player ile bütün videoları açabilirsiniz.

Fakat Windows Media Player’ın altyazı desteği yok, yani altyazılı filmleri altyazısız izlemeniz gerekiyor.

Bu sorunu da iki farklı biçimde çözebilirsiniz. Birincisi yukarıdan indirdiğiniz K-Lite Mega Codec Pack programının içerisinde bir de medya oynatıcı var ve ismi “Media Player Classic”.

Bu programla altyazılı filmleri açıp izleyebilirsiniz ve tüm videoları açabilen kodeklere de sahiptir.

Fakat ben bunlarla uğraşmak istemiyorum ve hem bütün video filmleri izlemek hem de altyazılı olanları izlemek istiyorum diyorsanız, sizlere VLC medya oynatıcısını tavsiye ediyorum. Zaten Türkçe ve ücretsizdir. Hem tüm videoları açabilir hem altyazı desteği var hem çok kaliteli ve yüksek çözünürlüklü videoları izleyebilirsiniz hem de oldukça hızlı çalışan gelişmiş ayarlara sahip modern bir program.

VLC Media Player İndir (Türkçe – Ücretsiz – 29.1 MB)


Yayımlandı

kategorisi